Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Všechno nejlepší k svátku, Kryšpíne!

Všechno nejlepší k svátku, Kryšpíne!
Všechno nejlepší k svátku, Kryšpíne!
Zdroj: Shutterstock.com, Profimedia, Wikipedia.org
Prohlédněte si všechny fotografie (5)

Milý Kryšpíne, k Tvému dnešnímu svátku přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, pevné zdraví, moře lásky, ať nemáš ze života vrásky. Ať je dnešek jen Tvým dnem, krásně si ho užívej!

Kryšpín je mužské křestní jméno latinského původu. Význam jména pochází od crispus, což se překládá jako „chlapec s kadeřavými vlasy“.  Bratři Kryšpín a Kryšpinián pocházeli ze šlechtické rodiny, narodili se ve druhé polovině 3. stolení o oba zemřeli mučednickou smrtí. Bratři doputovali až do města Soissons v severní Francii, kde šířili křesťanství. Byli však udáni, uvězněni a vyzváni k zřeknutí se své víry, a když to odmítli, byli mučeni a nakonec popraveni. Dnes jsou partony ševců, ale také sedlářů, koželuhů, krejčích, tkalců a rukavičkářů.

Kryšpín nemá svou ženskou obdobu. Setkáváme se s domáckými podobami jména jako Krišpínek, Krišínek, Kris, Kríša, Krispus, Špína apod. Zajímavostí je, že do roku 1986 nebylo u nás takto pojmenováno ani jedno miminko. V současné době v České republice tohoto jména užívá 47 mužů.


 

V galerii najdeš významné osobnosti, které mají čest nosit stejné jméno jako ty :-)

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky