Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Všechno nejlepší k svátku, Karle!

Všechno nejlepší k svátku, Karle!
Všechno nejlepší k svátku, Karle!
Zdroj: Shutterstock.com, Profimedia, ČTK
Prohlédněte si všechny fotografie (11)

Milý Karle, k Tvému dnešnímu svátku Ti přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a lásky. Je to Tvůj velký den, tak si ho užij a oslav co nejlépe!

Karel je mužské křestní jméno německého původu, ale jeho kořeny sahají až do latiny. Původ jména nalezneme ve staroněmeckém obecném slově „karlaz“, „karal“ či „karl“, což znamená „muž“ nebo „chlap“, „svobodný muž“, či „sedlák“.  Převzaté je však z latinského Carolus. Největší rozmach jméno zaznamenalo za vlády Karla Velikého, kdy se rozšířilo po celé Evropě. Současně nabylo nového významu a začalo se používat jako obecné označení pro panovníka a krále. Není proto náhodou, že tímto jménem se honosila spousta významných vladařů.

Domácká podoba jména má nespočet variant a možností přes Karlíka, Káju, Kájínka či Karlíčka atp. Karel má však i řadu ženských odvozenin jako Karla, Karlička či Karolína. Významové podobné je i jméno Charrlota, Šarlota či Skarlet. U nás se jedná o jedno z nejpopulárnější mužských jmen, na žebříčku jmenných statistik je dokonce na 14. místě.
 

V galerii najdeš významné osobnosti, které mají čest nosit stejné jméno jako ty :-)

 

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky