Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vodní hrad Švihov: Výstava skřítků a strašidel

Zdroj: Czech Tourism, Profimedia.cz

Vodní hrad Švihov je unikátní stavbou, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti. Nachází se jižně od Plzně, nedaleko města Klatovy, a nabízí řadu zajímavých expozic.

Historie – ke hradům příznivá

Krásně zachovalý vodní hrad byl založen zřejmě v první polovině 14. století jako malá vodní tvrz. Postupem času byla přestavěna na mohutný hrad. Největší zásluhu na přerodu v hrad měli Švihovští z Rýzmberka. V roce 1547 získal hrad Herold Kafka z Říčan, jehož potomci Švihov prodali příslušníkům rodu Černínů. V roce 1655 vydal Ferdinand III. příkaz, podle něhož měla být zbořena většina českých hradů. Tento osud měl čekat i Švihov, ale naštěstí byla se zemí srovnána jen část vnějšího opevnění. V pozdějších časech byl hrad využíván jen k hospodářským účelům. Dříve honosné paláce sloužily jako sýpka. První rekonstrukční práce přišly až v 19. a 20. století.

Novodobé dějiny

Po roce 1950 byl hrad postupně opravován. Jádro hradu tvoří dvě obytná křídla, která uzavírají vnitřní pravidelná nádvoří. Kolem obíhalo předhradí zpevněné baštami a obehnané dalším vodním příkopem, který spolu s několika přilehlými rybníky vytvářel umělý ostrov. Švihov se svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby.

Zdroj: Czech Tourism, Profimedia.cz

Proč zde jet?

Švihov je významný hrad obehnaný mohutnými hradbami s baštami a vodním příkopem. V případě nouze šlo v minulosti zatopit velkou část okolí. Proto patřil Švihov mezi prakticky nedobytné pevnosti. Návštěvníci dnes mohou vidět nejen všechny hlavní budovy, ale také zajímavé expozice. Některé z nich jsou dokonce určeny i neslyšícím.

Pro děti i dospělé

Krásné jsou už jen samotné interiéry hradu, například kaple s freskou sv. Jiří a sbírkou gotických plastik, taneční sál s unikátním kazetovým stropem či zbrojnice. Ale nejen to. Hrad se může pochlubit opravdu bohatým kulturním vyžitím, ke kterému patří výstavy (výstava strašidel, skřítků čin draků), koncerty, divadelní či šermířská představení určená především dětem a v neposlední řadě stojí za zmínku také místní hradní krčma. V současné době se můžete do útrob hradu podívat o sobotách, nedělích a svátcích vždy od 9.00 – 15.00 hodin. rad má dvě přístupné trasy - »Hrad« a »Kuchyni«, kde se platí vstupné zvlášť. Základní vstupné jsou 70/50 Kč, snížené vstupné 40/30 Kč, děti do 6 let platí symbolickou pětikorunu.

Zdroj: Czech Tourism, Profimedia.cz

Okolí hradu a městečko Švihov

Pokud trávíte ve Švihově nebo v jeho okolí delší čas, můžete navštívit také některou z památek, které se nacházejí v blízkém okolí Švihova. Okolí Švihova totiž na člověka dýchá neopakovatelnou atmosférou šumavského podhůří, které nabízí krásnou přírodu i památky, jež jsou dnes mnohdy téměř zapomenuté. Mezi jinými nelze nezmínit přístupné památky jako zámek Chudenice, rozhledna Bolfánek, park Americká zahrada, zřícenina hradu Skála nebo zámek Červené Poříčí.

Další informace

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU