Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vietnam: Země plná dobrodružství

Zdroj: Profimedia.cz, Saigon Tourist Office

Vietnam – asijská země, kterou neustále považujeme za divokou. Možná je to tím, že se při vyslovení jejího jména okamžitě vybaví válečné hrůzy. Dnešní Vietnam však má zcela jinou tvář a právem se těší zájmu turistů.

Hanoj, nejevropštější město Vietnamu

Vietnamská města jsou jeden velký mumraj. Stačí vystoupit na nádraží a atmosféra městeček vás okamžitě vcucne. Sotva se vymotáte z nádražního chaosu, vyhnete se bicyklům a kárám tažených drobnými šlachovitými muži, dostanete se do rukou pouličních prodejců. Hanoj je ale trochu jiné město. V porovnání s jeho jižními sousedy není tak chaotické. Je rozděleno na obvody, z nichž každý má osobitý šarm. Asi nejzajímavějším je Hoan Kiem. Přímo uprostřed se nachází jezero Ho Hoan Kiem. Kolem něj se vine široká stezka, která sem přitahuje stovky místních obyvatel. Potkáte tu mladé i staré, mnozí tu cvičí taj-či nebo hrají badminton. A po setmění se tady v závoji šera loudají ruku v ruce páry mladých Vietnamců, sedí pod větvemi stromů, anebo jen tak lelkují na lavičkách u jezera.

Stará čtvrť – bludiště uliček

Severně a západně odtud se pak rozkládá Stará čtvrť s bludištěm uzoučkých dlážděných uliček, desítkami penziónů, uměleckých galerií, restaurací a obchodů. Mnoho turistů si právě tuto čtvrť města vybírá jako základnu pro toulky Hanojí. Míří třeba jihovýchodním směrem od jezera, kde je široká hlavní třída staré francouzské části. Nabízí pravý opak zmatku Staré čtvrti. Francouzský koloniální vliv je patrný na každém rohu. Mnoho budov je dnes domovem zastupitelských úřadů, nacházejí se tady také vyhlášené hotely a restaurace.

Ho Či Minovo město, dříve Saigon

Ho Či Minovo město je největším a nejživějším městem Vietnamu. Leží u řeky Mekongu a má rozhodně více než osm milionů obyvatel. Pokud vás zajímá, jak dříve vypadal Bangkok či Hong Kong, navštivte právě Ho Či Minovo město. Ale nečekejte příliš dlouho, protože se mění ohromnou rychlostí! Srdce města najdete v obvodu číslo 1, který se vyznačuje obrovským množstvím nejrůznějšího ubytování. Ze zajímavostí stojí za pozornost hlavně Historické muzeum, Sál znovusjednocení a Muzeum pozůstatků války. Během prohlídky města však narazíte na spousty dalších zajímavostí a mnohokráte se ocitnete v obležení dotěrných prodejců. Obvyklým artiklem jsou ručně vyráběné suvenýry a na míru šité šaty.

Město plné kol a kár

Pokud máte strach z davů lidí a příliš hektického města, nebojte se. V Ho Či Minově městě si můžete také v klidu posedět, nebo podniknout odpočinkový výlet na jízdním kole kolem historických památek, mezi které patří i katedrála Notre Dame a bývalé ambasády USA. Ulice v centru města jsou však ucpané koly a kárami.

Dodnes vládne tradice

Uvidíte perfektně oblečené ženy se značkovými slunečními brýlemi, vysokými podpatky a rukavicemi, jak se svižně proplétají mezi vozy na malých skútrech. Uvidíte i mladá děvčata oblečená v tradičním vietnamské ao dai, jak neúnavně šlapou do pedálů kol. Do všeho tohoto chaosu se mísí chodci, kteří se proplétají dopravním vírem. Všechno vypadá zmateně, ale opak je pravdou. Ono to funguje a vůbec ne špatně!

Dalat uprostřed hor

Hory, které Dalat obklopují, dodávají tomuto městečku zvláštní atmosféru. Mísí se tu příjemné horské klima s francouzskou atmosférou a špetkou tajemna. Vždyť v okolí dodnes žijí potomci exotických horských kmenů!

Cíl domácích turistů

Město je důležitým centrem domácí turistiky a do některých hotelů dokonce nevpustí cizince. Mnoho ubytovacích zařízení je však otevřených pro každého. O zábavu se turistům stará nejen skvostná příroda, ale i klasické osmnácti jamkové golfové hřiště z roku 1920, dnes kompletně zrekonstruované.

Ve Vietnamu najdete i krásné pláže. Řekněte sami, nesvádějí vás ke koupání?

Tip Kafe.cz

Nejvhodnější doba k návštěvě Vietnamu je v dubnu, květnu a říjnu. V jižní části země je pak velmi příjemně také od listopadu do února. Naopak do Vietnamu se nevydávejte o prázdninách. Mohly by vás překvapit lijáky a tajfuny.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky