Snad žádná jiná oblast v Portugalsku se totiž netěší tak skvělé pověsti. Moře tu je překvapivě teplé, přímořské skály vytvářejí bizarní formace a opuštěné pláže pokrývá nejjemnější písek. Algarve je zkrátka vyhlášeným rájem na pobřeží Atlantiku. Plným právem se mu říká Afrika v Evropě.

OTÁZKA: Proč zrovna Afrika v Evropě?

ODPOVĚĎ: Protože Algarve, asi 200 kilometrů dlouhý pás pevniny na jihu Portugalska, bylo nejzápadnějším evropským územím, které Arabové dobyli. V té době jim patřila celá severní Afrika. Mimochodem, když se Arabové na jihu Portugalska usídlili, začali regionu Algarve říkat Země zapadajícího slunce.

OTÁZKA: Proč sem jet?

ODPOVĚĎ: Algarve je taková portugalská Costa Brava, tedy turistická destinace č. 1. Moře je tu příjemně teplé, písečné pláže krásně čisté a vysoké teploty umožňují koupání prakticky po celý rok, snad kromě tří zimních měsíců. Nejžádanějším měsícem je srpen, kdy teploty neklesají pod třicet stupňů Celsia. Vy, kteří velká vedra nesnášíte, ovšem nemusíte zoufat. Od Atlantiku vane jemná bríza, která činí podnebí v Algarve příjemným. Voda je pak teplá 21 až 23 stupňů Celsia. Také proto sem přijíždějí nejen rodiny s dětmi, ale i herci, politici a zpěváci z celého světa…

OTÁZKA: Co mi doporučíte pro děti?

ODPOVĚĎ: Kromě teplých mořských vln a příjemných pláží Algarve nabízí i řadu dalších lákadel. Mnohé z nich jsou určené dětem. Fascinující je například mořská zoologická zahrada Zoomarine, ve které je možné vidět představení papoušků, delfínů, tuleňů nebo lachtanů.

OTÁZKA: Můžeme se koupat i jinde než jen v moři?

ODPOVĚĎ: Samozřejmě, navštivte vodní parky, kterých je v Algarve hned několik. Největší jsou The Big One (u města Latia) a Slide&Splash (u města Alcantarilha). Když vstoupíte do obou akvaparků, připadáte si jako v pohádce. Každý si může vybrat takovou atrakci, na níž si troufá: Od mírných skluzavek a prolézaček pro děti až po atrakci nazvanou Kamikadze nebo Černá díra pro ty nejodvážnější. Bude-li vás pět či méně, můžete sjet dolů všichni pohromadě, pěkně jeden vedle druhého na obrovské skluzavce. A když vás klouzání přestane bavit, klidně se prohřejete pod teplými slunečními paprsky nebo se jen tak vykoupete v bazénu. K dispozici budete mít i úschovnu věcí, obchod se suvenýry, místo na piknik, restauraci a snack bar.

OTÁZKA: Jak se k akvaparkům dostanu?

ODPOVĚĎ: Oba vodní parky leží u hlavní silnice EN 125, která protíná celý region Algarve. Přístup je tedy velmi jednoduchý. Kdo nemá k dispozici automobil, může využít autobusové dopravy jednoho či druhého parku, a to dvakrát denně ze všech středisek. O bezpečnost dětí je skvěle postaráno. U skluzavek dohlížejí na bezpečí návštěvníků profesionální plavčíci, někde jsou nainstalovány i semafory.

OTÁZKA: A co my dospělí?

ODPOVĚĎ: I pro vás máme pár tipů, a mnohé jsou spjaté s mořem. Například na Ponta da Piedade je možné najmou loď a proplouvat romantickými jeskyněmi. V městečkách u pobřeží (Armacao de Pera, Lagos, Carvoeiro) jsou školy potápění. Několik společností organizuje tzv. Big Game Fishing – lov žraloků, kterého se můžete zúčastnit jako rybáři nebo diváci. Tento výlet je však jen celodenní, protože na žraloky se jezdí daleko, přímo na pobřeží totiž žádní nejsou. Když budete mít štěstí, uvidíte v dáli třeba i delfíny.


Pláž Sao Rafael u stejnojmenného hotelového komplexu ve městě Albufeira…


…ta samá pláž po setmění, kdy se tu procházejí ruku v ruce milenci.


V Algarve najdete malé hotýlky i velké komplexy, jako je Vila Gale Marina ve Faru.


Atrakce Anakonda ve vodním parku The Big One u města Latia.

Informace na internetu