Lázeňské budovy se rozkládají u 35 termálních pramenů, ale navštívit můžete i dalších 30 venkovních koupališť s léčivou termální vodou. Mnohé z nich jsou stále větším lákadlem pro české turisty. Důvodem je i nízké vstupné. Ceny v Maďarsku jsou totiž srovnatelné s našimi. Tomu odpovídají i sazby ve zdejších lázních. U drtivé většiny z nich se vstupné pohybuje mezi 50 a 100 korunami za celý den »láznění«.

Začínáme u Balatonu

Balaton je symbolem Maďarska a bezesporu jeho nejoblíbenějším turistickým místem. Vždyť je největším jezerem ve střední Evropy. Jeho délka činí téměř osmdesát kilometrů a šířka od dvou do patnácti kilometrů. Ideální destinací je Balaton i pro české rodiny s malými dětmi, a to z mnoha důvodů. Prvním je už zmiňovaný fakt, že Maďarsko včetně Balatonu je cenově velmi příznivé. Ubytování je stejné jako v České republice, vstupné také, o cenách v restauracích nemluvě. Na dovolenou u Balatonu si však raději počkejte na léto, kdy více využijete to, že zdejší pláže jsou pro malé děti obzvláště příznivé. I na podzim však může být Balaton a jeho okolí vhodným cílem. Leží tu totiž vyhlášené lázně Hévíz.

Venku zima, tělo v teple

V Hévízi, nejznámějších maďarských lázních, teplota vody neklesá pod 28 stupňů Celsia. A proto se sem rodiny s malými dětmi i postarší cestovatelé slétají jako včely na med od jara do jara… Dříve byl Hévíz jeden velký vulkanický gejzír. Dnes jde o venkovní lázně, které mají obdobu snad jedině na Islandu. Plody slávy sklízí Hévíz coby významné lázeňské středisko už zhruba 200 let. Tak dlouho se zdraví i nemocní těší z blahodárné radioaktivní uhličito-sirnaté vody, která pramení z několika vřídel přibližně tři metry pod hladinou. Denně činí vývěr osmdesát milionů litrů vody o teplotě až 36 stupňů Celsia, která cestou k hladině téměř vůbec neklesá. Největší horko je přitom uprostřed jezera, kde na mohutných betonových sloupech trůní celý lázeňský komplex s čistými toaletami, šatnami a půjčovnami nezbytných propriet.

Informace na webu: www.heviz.hu

Za chvíli jste v Balatonfüred

Vedle Hévíze je proslulý také kysličníko-uhličitý pramen v městečku Balatonfüred nedaleko Balatonu. Tradice lázeňství je tu stará téměř 300 let, během nichž si město získalo přezdívku Mekka lidí s chorým srdcem. Nejen od roku 1900, kdy zde byl vybudován první lázeňský dům na Balatonu, se tu totiž léčí zejména kardiovaskulární nemoci.

Informace na webu: www.balatonfured.hu

Tobogány v Hajdúszoboszló

Tyto lázně ve východním Maďarsku na okraji slavné Velké nížiny leží pouze 21 kilometrů od druhého největšího města Maďarska, od Debrecenu. Podobně jako v případě některých jiných lázní jsou i ty v Hajdúszoboszló podle serveru Madarsko.cz výsledkem neúspěšného hledání ropy, které vedlo k objevu termálních vod místo ropy. Dnes tady lidé využívají devatenáct krytých i otevřených bazénů, ve kterých si léčí bolesti kloubů a zad.

Informace na webu: www.hajduszoboszlo.hu

Proslavené lázně v Egeru

Termální pramen v možná nejkrásnějším maďarském městě Egeru dnes tvoří srdce městského koupaliště – komplexu vodních ploch, tobogánů a bazénů s obyčejnou i minerální vodou. Egerský pramen obsahuje o trochu více sirovodíku, což se dobře pozná ve tvářích některých citlivějších návštěvníků. Eger je samozřejmě oblíbeným turistickým cílem i proto, že se tady nachází celá plejáda různých památek: Hrad, který v 16. století odolal útokům tureckých vojsk, působí impozantním dojmem. Jeho součástí je i historické muzeum a panoptikum voskových figurín slavných postav Maďarska. Výraznou dominantou je i turecký minaret s uzoučkým schodištěm, na němž je problém vyhnout se cestovatelům, kteří se už pokochali krásným výhledem.

Informace na webu: www.egeronline.com