Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vědci šokují: Stará letadla a vlaky házejte do oceánu

Zdroj:

Kdyby pražský Dopravní podnik začal vagony metra shazovat do slapské přehrady, byl by skandál. Když ale newyorské metro svrhává tisíce vozů do Atlantiku, dostává se mu potlesku. Vytváří umělé korálové útesy!

Opravdové korálové útesy trpí znečištěním a oteplováním světového oceánu. Šednou, blednou, umírají, rozpadají se. Dokážou je nahradit nově zakládané útesy, které vyrůstají na zatím příhodnějších místech?

Mafiáni byli první

Korálové společenství je jeden z nejnádhernějších a zároveň nejchoulostivějších biotopů světa. Na jeho půvaby lákají turisty v Austrálii, Egyptě i Karibiku. Jak však dokazují detailní průzkumy, kterým se po léta věnoval třeba Jacques-Yves Cousteau, i záběry ze satelitů, plocha těchto podmořských pralesů se opravdu stále zmenšuje.

Velkou budovatelskou vášeň projevili fanoušci umělého útesu v australském Bundabergu. Staví ho zde už od roku 1987! Postupně do vody svrhli stovky tun betonových bloků a kovových rour. Nejvíce pyšní jsou ale na svou sbírku vraků. Nadšení potápěči tu můžou obdivovat už neplovoucí rypadlo, dva dříve plovoucí majáky, několik menších lodí, letoun Kingair a dvě letadla Mohawk (přezdívané Alan a Brenda).

Největší předmět, který byl dosud záměrně potopen do moře, je americká letadlová loď USS Oriskany (délka 276 m), kterou roku 2006 poslaly ke dnu v Mexickém zálivu dobře rozmístěné výbušniny. Letos US Navy vytvořila umělý útes z dopravní lodě Vandenburg a další vysloužilá plavidla budou následovat.

Vlny přesně na míru

Vedlejší efekt korálových útesů je stejně jako u všech velkých útvarů v mělkých vodách vzedmutí mořských vln. Ty samozřejmě milují surfaři. Což takhle vyjít jim vstříc a vytvořit pro ně umělé vlny? řekli si před 20 lety v Kalifornii. Umělý útes ze žulových balvanů v El Segundo spolehlivě slouží dodnes a kromě surfařů si ho pochvalují i ekologové.

Právě tak se osvědčilo několik dalších surfařských útesů u pobřeží Austrálie, Floridy a Havaje. Horká novinka dorazila dokonce i do chladných vod starého kontinentu. První evropský útes pro surfaře byl letos dokončen u britského Boscombe. Je složen z pytlů s pískem o celkovém objemu 13 000 m3 a vlny prý zvedne o třetinu výše. Nikdo ovšem nedokáže zaručit, že se útes časem nerozsype…

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky