Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Večerka s kvakoši a žabí budíček

Zdroj:

Západ slunce na druhé největší vodní ploše Maďarska (po Balatonu), která byla před 40 lety uměle vytvořena na Tise, druhé největší řece (po Dunaji), je koncentrát romantiky.

Obrovská oranžová koule padá do všudypřítomného rákosí a v její záři přelétá hejno divokých husí. Takto jsme to viděli ve filmu v nově zřízeném Eco-Centru, kde je mimo jiné také největší sladkovodní akvárium v Evropě s kapry, jesetery, vyzami, sumci, ale i roztomilými vydrami.

Za reálným zážitkem jsme včas vyrazili na lodičce, proplétali se mnoha různými kanály, rameny a lagunami, kolem nesčetných ostrovů a ostrůvků, abychom spektakulární podívanou viděli z nejlepšího místa. Jenže nám došel benzin.

Amazonie v Evropě

Než náš lodivod přivolal na místo, kde jsme zakotvili, pomoc s kanystrem, setmělo se. Pro neznalého turistu docela adrenalinová záležitost. Z labyrintu kanálů a slepých ramen, někdy tak úzkých, že vodní hladina sevřená rákosím, olšemi, vrbami a neidentifikovatelnými keři pomalu nevidíte, není snadné se vymotat.

Uprostřed Evropy si tu můžete připadat jako v amazonském pralese. Civilizace s hotely, penziony a kempy někam zmizela. Je jen příroda: hlasité kvákání žabích sborů, hlasy 200 druhů ptáků a šplouchání ryb.

Nádrž na Tise je ráj rybářů. Žije tu na 50 druhů ryb a zatím do této dobře dostupné oblasti uprostřed Velké uherské nížiny žádné výpravy s pruty jako třeba do Norska, Finska nebo Polska nejezdí. Turisté získají povolení k lovu v informačních centrech a můžou denně ulovit pět kusů ryb, z toho dvě dravé (například štiky).

„Chytí jich samozřejmě mnohem víc, ale pouštějí je zpátky. Tady jde přece hlavně o radost z kapitálních úlovků,“ vysvětluje Krisztina Tóthová z Maďarské turistické centrály.

Nerybaříte? Nabízejí se tady i jiné radovánky. Jako na jediném jezeře v Evropě tu lze používat i motorové čluny a vodní skútry, kolem jezera vede pohodlná asfaltovaná cyklistická stezka dlouhá 70 km, jež navazuje na další systém cyklotras, na šesti plážích se lze koupat, děti i dospělí si užijí na lanových dráhách a prolézačkách různého stupně obtížnosti v korunách stromů Robinova ostrova dobrodružství.

„Největší trumf nádrže na řece Tise je ale autentická neporušená příroda,“ říká Krisztina. „Kde jinde vám večerku zazpívá vzácný kvakoš noční a ráno vás vzbudí kvákání žab?“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky