Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vánoční výlet do buchlovských kopců

Vánoční výlet do buchlovských kopců
Vánoční výlet do buchlovských kopců
Zdroj: Lucie Horská

Na zimu se většina hradů a zámků v České republice uzavírá. My zvídaví ale tuhle zálibu v cestování po českých památkách nechceme oželet ani v zimě. Kam si tedy v zimě můžeme zajet na výlet?

Hrad Buchlov

Nedaleko Uherského Hradiště se nad městečkem Buchlovice tyčí opravdu krásná historická památka, hrad Buchlov. Jeho místo bylo vybráno strategicky na vrcholu, jelikož původní myšlenkou hradu byla nedobytná pevnost. Ale my se dnes díky tomuto umístění můžeme kochat krásným výhledem, který nám věže hradu nabízí.

Zvenku hrad působí poněkud chladně a drsně, tak jak se na pořádnou hradní pevnost sluší. Uvnitř je to ovšem úplně něco jiného. Prohlédnout si tu můžete nablýskaná brnění, knihovnu, různé trofeje, paroží a projdete si i strašidelné panoptikum. K vidění jsou tu egyptologické sbírky a na vlastní oči zde můžete vidět také egyptskou mumii. K návštěvě vyloženě láká i speciální výstava magie, okultismu a zednářství.

Otevírací doba hradu je od dubna do října, to ale neznamená, že byste jej ještě letos nemohli navštívit. Zcela netradičně se brány hradu Buchlova otevřou ještě 26. 12., kdy na hradě proběhne akce „Na Štěpána otevřená brána“. Těšit se můžete na stylovou dobovou výstavu, živý betlém a pravou domácí zabijačku.

Zajímavost KAFE.cz

Buchlov patří k prvním hradům u nás, které bylo možné jako zvídavý turista navštívit. A to již v polovině 19. století, kdy poslední majitelé hradu Buchlova udělali ze svého domova částečně muzeum.

Zámek Buchlovice a jeho zahrada

Bohužel i buchlovický zámek je v zimním období pro návštěvníky uzavřen. Své brány opět otevírá v dubnu. Celoročně otevřen je však zámecký park, jehož základním prvkem je cesta vedoucí přes celý park. Nejvýznamnější památkou parku je obelisk. Dále můžete v parku vidět most přes vodní kanál s dekorativními vázami, fontánu, nové ohrazení zahrady, budovu oranžérie, řadu soch, různých dekorativních váz a koulí.

Info KAFE.cz

Zámecký park je přístupný celoročně, mimo dny se silným nárazovým větrem, sněhovou pokrývkou, náledím, oblevou nebo deštivým počasím. Vstup se psy a jízdními koly do areálu je zakázán.

Kamenná rozhledna Brdo

Rozhledna Brdo je od městečka Buchlovice vzdálená pouze několik kilometrů. Vlastně si jí všimnete už při návštěvě hradu. Z jeho vyhlídky si můžete prohlédnout nejen městečko Buchlovice, ale dohlédnete až na samotnou rozhlednu.

Kamenná rozhledna Brdo se rozprostírá na nejvyšším vrcholu Chřibů zvaném Brdo, a to ve výšce 587 m. Rozhledna je vysoká cca 24 metrů a nabízí výhled nejen na krásná místa blízkého okolí, nýbrž zde můžete spatřit i pohoří jako jsou Malé Karpaty, Bílé Karpaty, Beskydy, Jeseníky a za dobrého počasí lze vidět i Malou Fatru a Západní Tatry.

Tip KAFE.cz

Rozhledna na Brdu je otevřena od 1. 4. do 30. 10. Její návštěvu letos tedy již nestihnete, ale příští rok byste si výlet na ni rozhodně neměli nechat ujít.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky