Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vánoční trhy. 3 nejhezčí v zahraničí, kam se vyplatí jet!

3 nejhezčí zahraniční vánoční trhy. Tam jeďte!
3 nejhezčí zahraniční vánoční trhy. Tam jeďte!
Zdroj: Isifa.com
Prohlédněte si všechny fotografie (4)

Dá se sem zajet na jeden den, nadechnout se kouzla Vánoc a pak se vrátit příjemně zmámení svařákem s rukama plnýma perníčků. Vánoční trhy v Rakousku a Německu mají prostě kouzlo tradic.

Diskutujte: Kde jste se byli podívat na vánočních trzích u nás nebo v zahraničí? Jakou úroveň mají v místě vašeho bydliště?

1. Císařská Vídeň: Schönbrunn, Radniční náměstí, Belvedere

Možná už tam byl z Česka každý, ale možná taky ne. Vídeň je každopádně za rohem a je adventem přímo prosáklá. Ty hlavní trhy najdete v centru a u zámku Schönbrunn, ale své vlastní má každá vídeňská čtvrť. Neomylně k jim patří velké rozsvícené vánoční stromy, vůně perníku a svařák v kelímku nebo speciálním vánočním hrnečku, který si můžete koupit. Největší trh, Christkindlmarkt, najdete na Radničním náměstí, Rathausplatz, logicky před radnicí. Je tady 140 stánků a koná se už od 12. listopadu do 24. prosince a kromě probírání se nablýskanými andělíčky a čokoládovými dobrotami tady najdete třeba dílny pro děti, kde můžou vyrobit dárky pro rodiče. U stromku jsou denně mezi 20. a 20.30 hudební vystoupení souborů z celého Rakouska a na radnici o víkendech a svátcích zdarma koncerty. Otevřeno je denně do 21 hodin, o víkendu do 21.30, na Štědrý den do 18 hodin.
Denně do 21 hodin najdete trh s koncerty taky před barokním zámečkem Belvedere, kde děti povozí nostalgický vláček nebo kolotoč.
Do předvánoční výzdoby se oblékne také čestný dvůr před někdejší habsburskou rezidencí Schönbrunn. V přepychovém historickém prostředí zámku se nabízejí tradiční výrobky uměleckých řemesel, ručně vyráběné šperky a rustikální ozdoby na vánoční stromeček. Otevřeno taky denně do 21 hodin, na Štědrý den do čtyř. Tady bude trh i na první a druhý svátek vánoční, kdyby se vám chtělo využít volna – od 10 do 18 hodin.

3 nejhezčí zahraniční vánoční trhy. Tam jeďte!

2. Mozartovský Salzburk: Koncerty v katedrále, Domplatz i Mirabell

Hudbou prodchnutý Salzburk je snad ještě větším lákadlem než Vídeň, asi proto, že je vlastně malý a na jeho malém prostoru se nabízí neskutečná romantická lákadla. V historickém centru (na katedrálním náměstí Domplatz) se objeví stovky stánků plných skleněných ozdobiček, dřevěných hraček, polévaných perníčků nebo ovocného chleba. Taky tady samozřejmě dostanete svůj svařák a před katedrálou, v níž byl pokřtěn Mozart, si můžete vyslechnout úžasné vánoční koncerty. Když přijedete 5. prosince, budou se tady určitě prohánět pěkně drsní alpští čerti. Tady jsou trhy denně do 20.30, o víkendu do 21 hodin, na Štědrý den do 15 a na první a druhý svátek vánoční do 18 hodin. U zámečku Mirabell na druhém břehu řeky budou také na Štědrý den, do tří odpoledne. Koupíte si svíčičky, pečená jablka, figurky do betlému… A třetí tip je na zámeček Hellbrun: od 17. listopadu od středy do neděle do osmi večer tady romantickou atmosféru arcibiskupského nádvoří podpoří hořící louče.

3 nejhezčí zahraniční vánoční trhy. Tam jeďte!

3. Historický Regensburg: Neupfarrplatz a Lucreziamarkt

A třeba třetí adventní neděli můžete vyjet pro změnu do Německa. Zdejší trhy byly nedávno vyhodnoceny jako jedny z nekrásnějších ze všech zemí, v nichž se mluví německy. Christkindlmarkt kolem pět set let starého farního kostela na Neupharrplatz nabízejí typický svařák z bezinek nebo s horkými jablky, a samozřejmě perníčky, třpytivé ozdobičky, oplatky, voňavý ovocný chleba, punč… Pro odpůrce sladkého třeba taky opečenou klobásu, denně od 24. listopadu do 23. prosince do 20, o víkendech do 21 hodin. Keramiku, loutky, malované předměty a další řemeslné zboží najdete na Lukreziamarkt (od 23. listopadu do 23. prosince do 20 hodin).

3 nejhezčí zahraniční vánoční trhy. Tam jeďte!

Tip Kafe.cz:

Taky kousíček od hranic, v rakouském městě Steyr (proslulém výrobou traktorů), mají kromě romantických trhů přímo Vánoční muzeum plné historických ozdobiček a v celém městě řadu nádherných betlémů. Je tady také proslulý poutní kostel a ježíšovská pošta. Rakušané říkají Steyru „hlavní město Vánoc“.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky