Tak trochu zapomenutý kraj

Šumavu a Krkonoše zná každý, ale udělali jste si už výlet do Českého středohoří? Že ne? Je tedy na čase ochutnat z delikátní nabídky »středohořských« zajímavostí a přírodních krás! Zveme vás do okolí půvabného historického městečka Úštěk, ležícího na pískovcovém ostrohu nad soutokem dvou čilých potoků, zhruba 70 km od severního okraje Prahy. Obujte si dobré boty a vyrazte s rodinou vstříc voňavým smíšeným a borovým lesům, pískovcovým skalám a zachovalé (a nadšenci velmi opečovávané) zřícenině gotického hrádku Helfenburk.

Ptačí domek? Proč ne!

Architektonicky bohatý Úštěk se blýskl i v několika českých filmech, svou zajímavou atmosférou obohatil několik záběrů ve filmech Rebelové, Kolja a Zdivočelá země. Náměstí lemovanému podloubími měšťanských domů dominuje barokní kostel. Za shlédnutí rozhodně stojí také nově zrekonstruovaná synagoga, před níž se tyčí více než dvoumetrový Golem. Dalším úštěckým unikátem jsou Ptačí domky přilepené k pískovcové skalní stěně, ta posloužila též jako stavební materiál pro sklepy visutých domů. Ostatně právě sklepy jsou další úštěckou zajímavostí. Například v podzemí bývalého hradu Panský dvůr lze navštívit gigantická až čtyřpatrová sklepení vytesaná do pískovcového podloží. Do konce 17. století prý prostory sloužily jako únikové cesty vedoucí až na hrádek Helfenburk!

Vstupné? To je na vás!

Hrádek Helfenburk je malou gotickou perličkou, pečlivě ukrytou na strmém kopci uprostřed lesů. Milovníky české historie stavba potěší velmi bohatnou minulostí. Při její prohlídce pak nezapomeňte vystoupat do hradní věže a po zdolání mnoha schodů si vychutnat nádherný rozhled do okolní krajiny. A navíc – nemusíte se bát, že byste za návštěvu hradu utratili velké peníze – vstupné je totiž dobrovolné!

Pohádka nejen pro děti

Jste-li obyvateli hlavního města, rozhodně využijte raději vlastní dopravy, protože vlakové i autobusové spojení není do Úštěku zrovna ideální. Svého čtyřkolového miláčka zanechejte na parkovišti na náměstí a vydejte se po žluté turistické značce. Ta směřuje ven z města a příjemnou procházkou vás povede podél potoka na jedné a domků u lesa na druhé straně. Asi po 20 minutách konečně nebude po civilizaci ani památky a vás čeká zážitek, jaký ve městě nezažijete: krásná cesta širokým údolím mezi zalesněnými kopci. Charakter krajiny vám bude nápadně připomínat nedaleké Kokořínsko. Děti si budou určitě připadat jako v pohádce. Minete totiž hájovnu, pískovcovou skálu, malý rybníček, až vás potůček vinoucí se podél cesty dovede k rozcestníku u malého brodu. Zde si můžete vybrat, zda budete k Helfenburku stoupat po kratší žluté značce, či se vydáte po delší naučné stezce. V případě, že se neradi vracíte stejnou cestou, rozhodně si kupte mapu Českého středohoří.

Informace na internetu

Tipy Kafe.cz

Atrakce pro děti: pirátská bitva!

Ale až v létě!

Zatímco Úštěk si můžete prohlédnout v kterémkoli ročním období, pokud chcete vzít děti na pirátskou bitvu, určitě si rezervujte sobotu v polovině července. U jezera Chmelař na vás budou čekat bandy pirátů, kteří se každým rokem utkají v bitvě na vodě i souši. Do boje se navíc můžete sami zapojit. A pokud ne, čeká vás bohatý doprovodný program – kejklíři, tanečníci, šermíři a mnozí další. Zkrátka v Úštěku se máte vždycky na co těšit!