Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Udělejte si pořádek mezi adresami!

Zdroj:

Oficiální trvalé bydliště je dnes pro řadu lidí jen formální údaj, který není třeba měnit pokaždé, když se přestěhují. Těch, jež takováto nefunkční adresa stála zbytečné tisíce, však přibývá!

Udělejte si pořádek, radí lidem právníci. Překazíte tím obrovské kšefty vymahačům dluhů a sobě ušetříte nejen peníze, ale hlavně spoustu nervů a starostí.

Nejčastější případy, kdy se vám může neplatná adresa hodně vymstít, souvisejí s vymáháním nejrůznějších starých dluhů, často už zapomenutých, jako jsou pokuty, dávné půjčky a jiné, třeba i promlčené pohledávky.

„Na naší poradenské lince denně řešíme hned několik dotazů, jak se lze bránit proti soudem nařízené exekuci. Při bližším prozkoumání případu obvykle vyjde najevo, že se klienti nezdržují v místě trvalého bydliště nebo si z nějakého důvodu nepřebrali poštu a tím pádem se o žalované částce včas nedozvěděli.

Bohužel v této fázi je na účinnou obranu již pozdě,“ říká Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz.

Jednoduché řešení: datová schránka

Každému, kdo se na adrese trvalého bydliště nezdržuje nebo si z nějakého důvodu pravidelně nepřebírá poštu, se proto určitě vyplatí zřízení datové schránky.

Jednak mají všechny instituce ze zákona povinnost doručovat vše přednostně právě do ní, jednak u elektronické komunikace nehrozí nebezpečí z prodlení. Stačí jen schránku na internetu sledovat! Datové schránky jsou pro občany zdarma a dají se zřídit velmi jednoduše na místech CzechPoint, tedy obvykle na všech úřadech a poštách.

Datová schránka

  • Jde o elektronické úložiště, které slouží jako komunikační kanál mezi orgány veřejné moci a právnickými i fyzickými osobami.
  • Od 1. 7. 2009 je spravuje Ministerstvo vnitra.
  • Pro právnické osoby je v ČR jejich zřízení povinné. * Její velikost není omezena.
  • V žádném případě neslouží jako náhrada za e-mailovou schránku!

Justice má CEPR

Na elektronický způsob fungování u nás postupně přecházejí soudy. Dokonce i lidem, kteří nemají datovou schránku, budou doručovat elektronicky: přes Českou poštu jim pošlou odkaz, díky němuž si můžou stáhnout elektronický originál svého soudního rozhodnutí (na adrese infodokument.justice.cz), a ještě jim pro informaci pošlou jeho nepodepsanou papírovou podobu. Tato agenda s názvem CEPR (centrální elektronický platební rozkaz) už od počátku letošního roku funguje na pěti vybraných soudech v ČR – doručují vydané platební rozkazy elektronicky. Od září by měly CEPR používat všechny soudy. Postupně budou na elektronickou komunikaci přecházet i exekuce a insolvence a také celé správní soudnictví.

CzechPoint

  • Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál je projekt, který má za úkol zredukovat byrokracii mezi občanem a veřejnou správou.
  • Díky němu můžou obyvatelé získat výpisy z katastru nemovitostí, obchodního či živnostenského rejstříku, rejstříku trestů nebo centrálního registru řidičů.
  • Pomocí této služby je také možné přijetí podání odvozených ze živnostenského zákona či podat si žádost o zřízení datové schránky.
  • Funguje přibližně 7 000 pracovišť CzechPointu, většina z nich je na obecních úřadech.

Doporučeně po netu

Prostřednictvím poštovní datové zprávy (PDZ) se dají „na tutovku“ zasílat dokumenty i z osobního počítače. Vždy je však třeba, aby účastníci komunikace měli své datové schránky. Tato služba nám zajišťuje ověřenou identitu příjemce zprávy a především přináší jistotu, že dodání zprávy proběhne právně prokazatelným způsobem. PDZ tak můžeme nahradit osobní kontakt (uzavření smlouvy, ohlášení změny či některé úkony s využitím elektronického podpisu), zasílání dokumentů doporučenou zásilkou (objednávky, smlouvy, faktury, upomínky, důvěrná osobní data atd.) nebo e-mailovou komunikaci bez garantovaného dodání.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Recenze: Kufry Samsonite

Recenze: Kufry Samsonite

Čas dovolených už se blíží, a proto jsme se podívali na zavazadla značky Samsonite. Hodí se na dovolenou? Co vydrží? A jak jsou na tom cenově?

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU