Pro extrémně zvídavé: IQpark

Kdy a kde: v Liberci, každý den od 10:00 do 20:00 hodin, rodinné vstupné 360,- Kč

Proč tam jít? Protože ani teenageři, jestliže se vám je podaří vytáhnout, se nebudou nudit. Zažijete tu mnoho... Od hlavolamů, optických klamů, kvizů, logických hádanek po zařízení, na kterých si můžete otestovat svoji zručnost, postřeh a sílu, až po velký zrcadlový labyrint, šikmý dům, průchozí otáčivý tunel, soustavu ručních pump, kaskádu vodních mlýnků, anebo se zde můžete schovat do velké bubliny. Je to široká paleta nabídky pro děti i seniory a lidi různých zájmů. Pro každého něco. Průměrná návštěva iQparku vám zabere dvě až tři hodiny a najdete zde dostatek námětů, pro něž se budete rádi vracet.

Náš tip: V expozici TITANIC si vyzkoušejte, jak to vypadalo v kabinách, když loď narazila do ledové kry a začala se potápět.

Více informací na www.iqpark.cz

Pro milovníky sportu: Světový pohár v běhu na lyžích

Kdy a kde: o víkendu od 12. do 13. ledna 2013 v Liberci

I přes nepřízeň počasí se o víkendu uskuteční v běžeckém areálu ve Vesci další významná lyžařská akce - Světový pohár v běhu na lyžích - World Ski Sprint Liberec.
Na závodě se můžete těšit na sprinterská esa jako je např. Švéd Petersen, Rusové Morilov, Peťuchov a Krjukov, Norové Brandsal a Hattestad, Američanka Randallová, Švédka Fallaová nebo Ruska Matvejevová. O místo v týmovém sprintu se uchází spolu s Evou Vrabcovou-Nývltovou také Karolína Grohová. Ta zde získala naposledy první body v kariéře. Díky tzv. národní skupině mohou Češi jako pořadatelé postavit celkem 13 mužů i 13 žen.

Náš tip: Závody budou probíhat podle programu po celý víkend, zavítejte však i na slavnostní zahajovací ceremoniál v pátek ve 20:00 hodin v City Center. Čeká na vás zajímavý program.

Pro obdivovatele historie: Výstava "Giganti doby ledové"

Kdy a kde: Za každého počasí denně kromě pondělka v Muzeu města Ústí nad Labem

Prohlédněte si bobra, který se velikostí vyrovná dnešnímu slůněti. Na mamuta to chce štafle a pták Moa se nevejde do muzeální místnosti. A to jsme jmenovali jen některé z trojrozměrných modelů dávných tvorů, kteří obývali naši planetu. Ohromen bude úplně každý, koho minulost zajímá, pro rodiče s dětmi jsou navíc připraveny tematické hry. Děti si mohou zkusit jízdu na malém mláděti mamuta a každý z vás malování v jeskyni, stopování pravěkých zvířat nebo hledání a poznávání kostí i lebek zvířat.

Více na www.giganti.cz

Pro veselé: Masopustní průvod Hlinsko

Kdy a kde: v sobotu 12. ledna na Hlinecku (východní Čechy)

Tento dávný zvyk předvede na Veselém Kopci vesnická skupina z Vortové u Hlinska. Nebudou chybět tradiční masky a staročeská zabíjačka.
Přijďte se zúčastnit tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku (v podání vesnické skupiny ze Studnic u Hlinska), které patří k nehmotnému kulturní dědictví UNESCO. Uvidíte tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, kobylu s rasem, slaměné, kominíky ... V 10 a ve 13 hodin masky požádají o povolení k obchůzce, v 15 hodin bude obchůzka masek ukončena tradičním obyčejem poražením masky kobyly.

Náš tip: V Hospodě Na Vejměnku v areálu muzea se bude konat tradiční staročeská zabíjačka. Po celý den si také budete moci prohlédnout expozice muzea se sbírkami fotografií a originály některých masek z hlineckých masopustních obchůzek.

Pro akční: Sportovně-relaxační areál Gutovka

Kdy a kde: Každý den, Praha

Nenechte se mýlit tím, že je leden. V tomhle skvostném areálu, kde se vyřádí děti, teenageři i dospělí, mají otevřeno stále - dostanete se i na největší venkovní horolezeckou stěnu v Evropě i do lanového parku. Navíc je tady otevřené venkovní kluziště se střechou, která chrání proti nepřízni počasí. Areál najdete poblíž stanice metra Strašnická.

Pro tanečnice: Workshop Afrického tance

Kdy a kde: Krnov, sobota (podrobnosti viz foto letáku)

Africké rytmy vás skvěle uvolní a odventilují stres. To je podle nás přesně ten správný začátek nového roku. Dejte se do tance třeba v Krnově, spousta příležitostí je ale v celé republice, stačí zapátrat na internetu.

Více informací na lucie.skanderova@svcmeda.cz nebo na telefonu 775055218.