Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Telč, renesanční skvost

Zdroj: CzechTourism, zamek-telc.cz

Patří k nejkrásnějším renesančním městům u nás a právem se pyšní zápisem v seznamu UNESCO. A věřte, že Telč opravdu stojí za návštěvu. Ne nadarmo se stal oblíbeným místem filmařů a milovníků umění.

Dominantou je zámek

Hlavní dominantou města je nádherný zámek. Byl postaven na základech malého královského hrádku, který ve druhé polovině 14. století získal vlivný rod pánů z Hradce a přestavěl ho na zvláštní vodní pevnost. Příslušníci rodu prosluli touhou po nákladných a honosných stavbách. Hlava moravské větve, Zachariáš z Hradce, proto v Telči utopil celé mění. Říká se, že do něj vložil mnoho milionů zlatých. Na přestavbách se podíleli i mnozí slavní architekti, například Antonio Ericer nebo Baltasaare Maggi. Díky nim můžeme v zámku vidět mnoho skvostů, mimo jiné kazetové stropy a nástěnné malby.

Unikátní interiéry

Půvabný zámek nabízí dychtivým návštěvníkům historické interiéry, které se honosí unikátní výzdobou a dobovým inventářem. Mezi nejpůsobivější prostory zámku patří Rytířský, Zlatý a Modrý sál. Najdete tu i celou řadu cenných sbírek. Tam, kde dříve stálo purkrabství, se nachází zajímavé muzeum. Jeho součástí jsou předměty dokumentující historii města, a také etnografické exponáty. V ochozu zámku můžete navštívit galerii Jana Zrzavého. V zámecké kapli uvidíte hrob zakladatele krásného zámku Zachariáše z Hradce. Další vzpomínkou na na něj je stoletá Zachariášova lípa, která se tyčí v rozlehlém parku u zámku.

Tip Kafe.cz

Zámek v Telči je pro veřejnost do 31. března 2009 uzavřen. Proto si na něj vyhraďte čas od začátku dubna. Čekají vás zde dvě prohlídkové trasy – první po renesančních sálech, druhá po obytných místnostech posledních majitelů. Vstupné činí 90 Kč (1. trasa) a 80 Kč (2. trasa). Návštěva zámecké galerie vás vyjde na 40 Kč. Děti mají vstupné poloviční. Další informace najdete na www.zamek-telc.cz.

K Telči patří Bílá paní

Bylo hodně pánů, kterým poddaní nemohli přijít na jméno. Ale byli i tací, které lid miloval. Mezi takové patřila i Perchta z Rožmberka. Nosívala stále bílé šaty, a proto jí lidé říkali Bílá paní. Byla vlídná, milá a lid ji zbožňoval. Paní Perchta chodila k dělníkům a říkala jim: „Pospěšte si, lidičky, aby byla práce rychle hotová. Odměním vás dobrou sladkou kaší.“ A dělníci skutečně chvátali a dokončili opravy o mnoho dní dříve. Jak Perchta slíbila, tak také učinila. Navařila tak sladkou kaši, že se po ní lidé jen olizovali. Od těch dob se sladká kaše a k ní i mnoho dalších dobrot rozdávalo každý rok. A pozor, s Bílou paní se v Telči setkáte dodnes. Vypravte se sem i s dětmi 27. května – čeká vás totiž Pohádkový den s Bílou paní.

Co ještě v Telči navštívit?

Telčský dům

Ideálním místem pro rodinný výlet je Telčský dům, který získal v roce 2003 cenu za nejlépe zrekonstruovanou historickou stavbu. Nachází se na náměstí v Telči a je otevřený denně od 10 do 17 hodin. Zatímco v přízemí se dozvíte něco o historii, v patře se vyřádíte – najedete zde totiž ráj dětí a tatínků. Čeká tu na vás magická koule, tajemné zrcadlo, veselé městečko skřítka Telčáka a spousta vláčků, mostů a tunelů. To ale není vše – pro otrlé návštěvníky je připraveno i sklepení, kde mj. najdou nejrůznější keramické skřítky. Rodinné vstupné do domu je 90 Kč.

Více na www.telcsky-dum.cz.

Historické náměstí

Nádherné štíty renesančních domů, mnohé se vzácnými malbami, mezi kterými si budete připadat jako v pohádce. Právě takové je náměstí v Telči. Dominuje mu nádherný mariánský sloup a za návštěvu stojí i Hasičský dům, v němž se nachází městská galerie. Otevřen je denně kromě pondělí, avšak v letošním roce jej můžete navštívit jen do konce ledna. Od února zde totiž proběhnou přípravy na Dolnorakouskou zemskou výstavu.

Tip Kafe.cz:

Největším hitem letošního roku bude připravovaná Dolnorakouská zemská výstava, která se v Telči chystá od dubna do října. Letos poprvé se stane mezinárodní přeshraniční akcí, která bude zaměřena na společný historický a společenský vývoj Česka a Rakouska.. V Telči se představí kulturní provázanost obou zemí v celé její rozmanitosti: od hudby přes literaturu, výtvarné a abstraktní umění až po architekturu. Joseph Haydn, Gustav Mahler, Josef Hoffmann, Franz Werfel a Egon Schiele jsou pouze někteří z mnoha umělců, jejichž osobní příběh je spojen s oběma zeměmi. Výstavu bude provázet řada doprovodných akcí – více na www.telc.eu.

Informace na internetu:
www.zamek-telc.cz – oficiální stránky zámku Telč
www.telc-etc.cz – oficiální stránky města Telč
www.telc.eu
www.mesto-telc.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky