V hitparádě finančních pohrom, které se na nás od příštího roku přiženou, stojí na prvním místě deregulace nájemného. Zdražení elektřiny, zvýšení DPH i snižování platů – to všechno se snad dá nějak vyřešit. Bydlet ale musíme.
„Od Nového roku 2011 budu mít dost špatný pocit,“ říká Jarmila Málková (52) z Přerova. „Po rozvodu bydlím v nájmu v bytovém domě, který patří bývalému tchánovi. Vždycky se ke mně choval slušně, o to nic. Jenže to ještě platilo regulované nájemné. Teď ale jako pan domácí bude mít zákonné právo zvednout mi nájem klidně i na dvojnásobek. Co když ho to zláká?“
Jaká je cena obvyklá?
Starosti paní Málkové jsou zatím spíš jen teoretické. Deregulace se ale v příštím roce velmi prakticky dotkne více než 400 000 bytů v České republice (celkem tu máme 4,6 milionu bytů). V drtivé většině z nich jistě bude natvrdo uplatněna.
Nepochybně dojde k řadě případů, kdy lidé nebudou mít na nové nájmy a budou muset své byty opustit. U nás přitom nejsou žádné sociální byty jako třeba v Německu.
Chudí lidé tam platí nižší ceny a obec nebo stát majiteli bytu doplatí zbytek do ceny tržní. Existují tu dotace pro obce a nově i pro soukromé investory, kteří chtějí stavět nájemní byty pro „nízkopříjmové obyvatele“. Takových bytů ale stejně není dostatek.
Co tedy můžou našinci v problémech udělat? „Existuje příspěvek na nájemné pro ty, jejichž náklady na bydlení překračují třicet procent jejich příjmů,“ dozvěděli jsme se na Ministerstvu práce a sociálních věcí. To je ovšem skutečně až ta poslední možnost…
Jak jednat s majitelem
Když vám pronajímatel bytu pošle návrh nové smlouvy, neházejte ho do koše. Legislativa předpokládá, že s ním budete komunikovat – i když třeba návrh zcela odmítnete. Nejrozumnější je najít oboustranně přijatelný kompromis.
Že jste se na novém nájmu nedomluvili ještě neznamená, že můžete přestat platit úplně a čekat na rozhodnutí soudu. Plaťte dosavadní nájemné dál. Kdybyste tak nečinili, mohli byste být prohlášeni za neplatiče, cožje zákonný důvod pro okamžitou výpověď.
V případě, že soud pravomocně určí vyšší nájemné než dosud, začněte ho hned platit. Pronajímatel ale nemá právo na proplacení rozdílu mezi nájemným stanoveným soudem a předešlým nájemným, které bylo placeno po dobu trvání sporu.
Majitel bytu nemá ani v případě sporu právo vypnout vám přívod tepla, vody a elektřiny. Pokud by to udělal či tím vyhrožoval, měla by věc řešit policie jako trestný čin vydírání.
Při soudním sporu můžete předložit posudek od soudního znalce, který si sami objednáte (a zaplatíte). To v případě, že se vám nezdá výpočet ceny provedený vaší protistranou.