Svět v obrazech: Právě vychází třetí číslo největšího časopisu na trhu

Svět v obrazech: Právě vychází třetí číslo největšího časopisu na trhu
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Třetí číslo legendárního časopisu je tady. Už od 11. listopadu si můžete na stáncích zakoupit časopis se 100 stránkami světových reportáží, příběhů i exkluzivních fotografií.

Možná se to stane tradicí, ale stejně jako v minulém vydání bych rád začal tím, co jsme zařadili do rubriky Extra, kterou najdete až na úplném konci časopisu. A jde opět o fotografickou lahůdku. Britské Natural History Museum ve spolupráci s BBC vyhlašuje každý rok celosvětovou fotografickou soutěž Wildlife Photographer of the Year – tedy klání fotografů, kteří se snaží dokumentovat život v divočině. Letos bylo přihlášeno přes 40 000 prací z 96 zemí a vítězné snímky najdete právě v Extra. A nenarazíte tam jen na obrázky, ale můžete přelétnout i text, v němž ti nejlepší odhalují způsoby, jak snímky pořídili. Pokud je chcete následovat, musíte být trpěliví, pohotoví, vynalézaví, ale především vášniví. Vášeň a láska k přírodě je tím správným motorem. „Když jsem poprvé vzal do ruky fotoaparát, věděl jsem, že budu fotografovat slony,“ vzpomíná vítěz hlavní kategorie Greg du Toit na své začátky. S vášní pro poznání a také s batohem plným odvahy se narodil další fotograf, jehož dokumenty najdete ve Světě v obrazech. Jmenuje se Carsten Peter, fotí hlavně pro National Geographic a my otiskujeme jeho snímky z kráteru aktivní sopky v jižním Tichomoří.

Když už jsem začal psát o odvaze a vášni, nemohu minout ani další materiály ve vydání – co třeba rituální bungee jumping na ostrově Vanuatu, kdy se mladíci přivázáni liánou za nohy vrhají z 25 m vysoké dřevěné konstrukce, aby se z nich stali muži? Anebo vyznavači sportu zvaného slackline, kteří balancují na pár centimetrů širokém látkovém pásku vysoko nad údolím?

Přesto bych skončil něčím, co je daleko běžnější, obyčejnější a kde se vás nikdo neptá, zda chcete vyzkoušet svou odvahu při fotografování tygra nebo si užít adrenalin kdesi na skalách. V chudinských slumech, rozesetých po celém světě, nemáte příliš na výběr. Žijete ze dne na den, vychováváte děti, sháníte jídlo, vodu, léky. Musíte být odvážní, vášniví, nadaní i skromní. A z toho mála se musíte umět radovat (více na stranách 58–67). I takový je svět.

Pavel Traub, šéfredaktor

Zajistěte si elektronické předplatné časopisu Svět v obrazech

Prohlédněte si poutavou fotogalerii minulého čísla časopisu Svět v obrazech výše.

 


 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky