Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Svatá Anežka česká: Naše oblíbená světice má letos výročí

Zdroj:

Bezbožnému českému lidu není mnoho věcí svatých. Například zemští patroni: kdo z nás by je uměl vyjmenovat všechny včetně Ivana, Hroznaty, Norberta, Mlady, Vojslavy a mnichů Izáka či Kristýna?

Služebně nejmladší národní světice Anežka se však do českých srdcí zapsala už dávno a natrvalo. Její životní příběh je stejně dojímavý jako imponující.

Letošek je Rokem svaté Anežky, protože se tato Přemyslovna narodila právě před 800 lety. Nevíme sice přesně ve který den, ale ono to není moc důležité.

Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice

  • Pod tímto názvem je od 25. listopadu 2011 do 25. března 2012 v pražském Klášteře sv. Anežky České otevřena unikátní výstava, na níž se podařilo shromáždit více než 200 nejdůležitějších artefaktů, které se světicí souvisejí.
  • Jsou zde jak liturgické předměty, tak vzácné knihy, obrazy či náhrobky. Z chrámu v německém Řeznu byl zapůjčen Kříž Přemysla II. Otakara, jenž byl původně určen pro pohřebiště Přemyslovců v Anežském klášteře. Křižovníci s červenou hvězdou zase přispěli například procesní sluncovou monstrancí ozdobenou sérií medailonů – samozřejmě včetně vyobrazení sv. Anežky.
  • Na počest 800. výročí narození Anežky pražský arcibiskup Dominik Duka zasadil v zahradě Anežského kláštera lípu. Kolika set let se asi strom dožije?
  • Na výstavě jsou poprvé představeny nejvýznamnější nálezy z nedávného rozsáhlého archeologického průzkumu – například hlavice sloupu z kostela Nejsvětějšího Salvátora. Ta je ozdobená drobnou plastikou hlavy řeholnice, obecně považovanou za svatou Anežku.
  • Diváci mohou spatřit i pozoruhodné opisy čtyř listů z korespondence svatých Kláry a Anežky a dozvědí se podrobnosti o beatifikaci sv. Anežky v roce 1874. Blaženou princeznu tehdy maloval Vojtěch Hynais, J. V. Myslbek, J. V. Hellich a další mistři – jak zde také uvidíte.
  • Že si podobu naší nejnárodnější světice moc nevybavujete? Vzpomeňte si na její portrét od Oldřicha Kulhánka, jenž zdobí poslední českou padesátikorunovou bankovku. Shodou okolností ale byla letos stažena z oběhu.
  • Výstava se dotkne i dvou žen, které s Anežkou pojilo příbuzenství a podobný osud – sv. Alžběty Uherské a sv. Hedviky.
  • K vidění je na výstavě rekonstrukce takzvané Puchnerovy archy – gotického oltáře, z něhož se dodneška v originále zachovaly jednotlivé desky a socha Madony.
  • Slavná Anežčina kanonizace v roce 1989 je ještě v živé paměti. Na výstavě jsou ovšem představeny i obřady, které v roce 1874 doprovázely její beatifikaci.
  • Exponátem je vlastně i samotný Anežský klášter, kde se výstava koná – první gotická stavba u nás hostící původně první klášter klarisek severně od Alp.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky