Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slunné Sydney: Trestanci, díky...

Zdroj: Tourism New South Wales, tassiedevilappeal.org

Rozčiluje vás podzimní sychravé počasí? Tak se pojďte podívat na prosluněné fotografie z australského přístavního města Sydney. Leží na pobřeží Nového jižního Walesu a jen tak mimochodem – sluníčko tu svítí 240 dnů v roce...

Sydney založili kriminálníci

Psal se konec 18. století, když ve zdejším největším přirozeném přístavu na světě Port Jacksonu přistálo jedenáct anglických lodí. Velel jim kapitán Arthur Phillip a na jejich palubách se tísnilo 1487 lidí – z toho bylo 759 trestanců. Dnes má hlavní město Nového jižního Walesu více než čtyři miliony obyvatel, ke kterým každoročně na čas přibývají statisíce turistů. Sydney má totiž ideální podnebí (slunce tu svítí 240 dnů v roce) a přímo v tomhle nejlidnatějším australském městě a jeho nejbližším okolí je 36 půvabných pláží...

Robustní trajekt směřuje k hlavnímu přístavu, brzy bude míjet pevnůstku Denison. Když tady budete na návštěvě, určitě si nenechejte ujít zátoku Campbells. Kotví tu řada pozoruhodných lodí, z nichž některé hodně pamatují. Milovníci starobylých plachetnic by toto místo neměli minout.

Asi nejfotografovanější objekt v celém městě – budova místní opery. Obrázek je pořízený ze zátoky Campbells – respektive z příjemného parku, který se na jejím břehu nachází.

Královská botanická zahrada je chloubou Sydney. Kromě poznávání flóry je možné si tu klidně posedět a třeba i nakrmit kachny, tak jak to na obrázku dělají japonští turisté. Ale pozor, ostraha krmení opeřenců nevidí ráda.

Tahle spí Sydney a zdejší přístav. I v noci ale najdete ve městě mnoho otevřených podniků a na silnicích se pohybují stovky automobilů.

Okolí Sydney nabízí spousty příležitostí k báječným procházkám. Někomu padnou do oka třeba blátivé mělčiny u Deeban Spit.

Mys Solander je domovem národního parku Botany Bay. I když to na fotce vypadá, že se tady turisté mohou promenádovat, jak se jim zlíbí, opak je pravdou. Národní park je přísně chráněný, pohyb turistů monitorují hlídky.

Zajímavost na závěr

Zachraňte tasmánského čerta!

Sydneyská zoo Taronga před pár týdny spustila kampaň, která má zajistit peníze pro záchranu tzv. tasmánských čertů. Jde o největší masožravé vačnatce na světě, které provází řada mýtů a pověstí. Teď jim hrozí vyhynutí kvůli infekční rakovině čenichu. Pokud zoologové nenajdou vhodnou léčbu, mohla by tahle sympatická zvířátka během dvaceti let vyhynout. Podrobnosti najdete na www.tassiedevilappeal.org, www.zoo.nsw.gov.au,

Informace na internetu

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Úštěk: Zaveďte děti do pohádky

Procházka malebnou krajinou, při které si budete připadat, jako v pohádce: to je cesta na půvabnou zříceninu, hrádek Helfenburk. Hluboko v lesích,…

Akční letáky