Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slunečné pobřeží (Bulharsko): 3 tipy pro vaše děti

Zdroj: Profimedia, Proficlanky.cz

Vzpomínáte? Je pár let před listopadovou revolucí a Bulharsko je turistickou destinací číslo jedna. V Černém moři se každý rok koupe 300 tisíc Čechů. Pak ale přichází konec železné opony a úpadek zájmu o Bulharsko. Dnes, v roce 2008, je tomu naštěstí jinak…

Pohoštění na pirátské lodi

Bezesporu nejznámější oblastí Bulharska je Slunečné pobřeží které se táhne severně od města Burgas. Právě Burgas je pro většinu turistů vstupní branou do Bulharska, protože tu přistávají charterové lety českých cestovních kanceláří. Město sice vzniklo až v 17. století, ale okamžitě si získalo oblibu lepších vrstev, a to díky významným lázním. A když si bulharští patricijové dostatečně užili služeb lazebníků, zamířili do vln Černého moře.

Hlavní devizou Slunečného pobřeží je šestikilometrová pláž s velmi jemným pískem. Příliv na ní téměř nepoznáte, voda je příjemně teplá a nebezpečné vlny tu prakticky neexistují. Proto tu tráví léto hodně rodin s malými dětmi.

Zdroj: Profimedia, Proficlanky.cz

Postaráno je o ně skutečně skvěle, protože Slunečné pobřeží nabízí pestrou paletu ubytovacích kapacit, od velkých hotelů po rodinné penziony. Většina jich byla zprivatizována soukromými společnostmi, takže jsou nově opravené a hostům poskytují plný servis služeb. Kromě hotelů je na Slunečném pobřeží mnoho barů, restaurací, pizzerií nebo diskoték. Milovníci romantiky mohou například usednout na palubu staré pirátské lodi a objednat si skvěle vychlazené pivo a dětem zmrzlinový pohár. A pro opravdové fajnšmekry jsou tady šlapadla, vodní skútry, vodní lyže a vyhlídkové lodě, které pořádají příjemné okružní plavby podél pobřeží.

Počasí na Slunečném pobřeží

Měsíc Denní teploty Noční teploty Teplota vody Slunečné hodiny Deštivé dny
Květen 21 12 15 8 6
Červen 26 16 19 10
Červenec 29 18 22 11
Srpen 29 17 23 11 3
Září 24 15 21 8

Varna a delfinárium

Ať už přijedete na Slunečné pobřeží s cestovní kanceláří nebo individuálně, nenechejte si ujít některý ze zajímavých výletů do okolí. V nabídce každého touroperátora je návštěvy Varny a jejího slavného delfinária.
Varna je město s bohatou historií a čistými plážemi. Je bohatá na archeologická, etnografická a ikonografická muzea. Najdete tu i staré válečné lodě a oceánografické akvárium. Její hlavní atrakcí však je delfinárium. V něm je možné obdivovat delfíny, kteří proskakují kruhy, hrají si s míčem a tancují.

Zdroj: Profimedia, Proficlanky.cz

Přírodní rezervace

Náš poslední tip je přírodní rezervace na říčce Ropotamo. Tzv. bulharská Amazonka leží asi čtyřicet kilometrů od Burgasu. Zaplatíte vstupné, propletete se stezkou na břeh říčky, počkáte na lodivoda a… A už se jen usadíte kraj člunu, motor naskočí a loď se vydá na plavbu. Dobré je nehlučet, protože Ropotamo je plné zvířat. Na zbytcích stromů zabořených do bahnitého dna posedávají pestrobarevné vážky, o kus dál se vyhřívají vodní želvičky a ze záplavy zeleně na březích se ozývají ptáci.
Je to zvláštní, ale civilizace jakoby do Ropotama nikdy nedorazila. Kromě dřevěného mola, několika baráčků a odpadkových košů tu není vůbec nic. Dokonce sem ani nezaznívají zvuky z nedaleké silnice. Prostě divočina, jak má být!

 

Zdroj: Profimedia, Proficlanky.cz
Na tuto starou pirátskou loď si vzpomínají snad všichni, kteří byli za »totáče« na Slunečném pobřeží.

 

Zdroj: Profimedia, Proficlanky.cz
Kousek od Slunečného pobřeží leží na malém poloostrově malebné městečko Starý Nesebr. Je zapsané v seznamu UNESCO a je plné byzantských kostelíků z 12. století.

 

Zdroj: Profimedia, Proficlanky.cz
Delfinárium ve Varně můžeme pouze doporučit. Zvenčí rozhodně nevypadá na to, co můžete vidět venku – delfíní kousky si vážně zaslouží potlesk.

 

Zdroj: Profimedia, Proficlanky.cz
Jedna z momentek z rezervace Ropotamo. Když plujete na lodi, skutečně si nepřipadáte jako v Bulharsku, ale spíše jako někde na Amazonce.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky