Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slovinsko: Fascinující, magická země

Zdroj: Profimedia.cz, Kodia Photo & Graphis

Sednete do auta a za šest hodin jste ve slovinském hlavním městě, Lublani. Magická jižní země je od nás co by kamenem dohodil a věřte, že má turistům co nabídnout!

Magická krajina

Je to magická země, přesto jí Češi zpravidla jen projíždějí při svých letních cestách do Chorvatska. Přitom Slovinsko mnohdy může nabídnout mnohem víc, než pobyt někde na Istrii. Fascinující jeskyně, z nichž ta jménem Škocjanská je právem zapsaná v seznamu UNESCO. Mořské pobřeží s pitoreskními městečky, například Piranem. Mohutné štíty hor v Triglavském národním parku. Impozantní vodopády, starobylé hrady a kláštery, partyzánské nemocnice ukryté v nepřístupných roklinách, čisté horské řeky… To všechno je Slovinsko.

Ráj pro sportovce

Slovinsko nabízí ráj pro nejrůznější sportovce. Nejen horolezci i volnolezci mají v této půvabné zemi mnoho příležitostí ukázat své síly. Horskými partiemi vedou také desítky skvěle značených turistických tras. Některé jsou zapojeny do celoevropského systému stezek.

Slovinsko z koňského hřbetu

Mezi Slovinci je velmi populární jízda na kolečkových bruslích nebo skateboardech. K oblíbeným sportům patří i jízda na koni. Ne nadarmo se říká, že nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně. A ve Slovinsku to platí dvojnásob.

Soča – cíl vodáků

Křišťálově čisté vody řeky Soči jsou častým cílem kajakářů i vodáků. Soča patří k nejkrásnějším slovinským řekám. Pramení na západě, v Julských Alpách a odtud teče dál do Itálie. Je dlouhá 136 km a sjízdných je celkem 120 km.

Kouzelná Lublaň

Slovinské hlavní město Ljubljana, česky Lublaň, je zároveň i největším slovinským městem. Jedním z jeho lákadel je zámek Tivoli, u kterého se konají různé velké akce. V létě u něj byla výstava ekologických fotografií z celého světa.

Slavné Trojmostoví

Centrem všeho dění a setkávání místních obyvatel Lublaně je kruhové náměstí Prešernov trg, z něhož vedou tři mosty nazvané neočekávaně Tromostovje na proslulou lublaňskou tržnici.

Nejstarší vinná réva

Druhým největším městem Slovinska je Maribor, jehož Hlavnímu náměstí dominuje Morový sloup. Mezi další atrakce patří 400 let stará vinná réva u přístavu Lent, která je nejstarší v Evropě a stále ještě rodí…

Excelentní víno

Slovinsko je vyhlášeno svým excelentním vínem. V zemi jsou tři rozdílné vinařské oblasti – Podravska (severovýchod), Posavska (jih) a Primorska (jihozápad).

Ochutnejte poticu

Mezi vyhlášené místní speciality patří tzv. potica. Jedná se o původní slovinskou sladkost, pečený závin z kynutého těsta. Tradiční náplní je ořechová, ale dnes se můžete setkat i s celou řadou dalších. Věhlas této pochoutky se rozšířil do celého světa, proto se jí také někdy říká Ambasadorka Slovenije.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky