Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sklo nic neskrývá

Zdroj:

Jíte zdravě? Nezáleží jen na složení. Zdravé stravování nespočívá jen v tom, co jíte a pijete.

To, v čem potraviny a nápoje kupujete, skladujete, ohříváte a podáváte, je stejně důležité jako samotné produkty. V současnosti probíhá intenzivní vědecký výzkum zaměřený na potenciálně nebezpečné účinky obalů potravin a nápojů na zdraví.

V USA letos na jaře Panel prezidenta Obamy pro výzkum rakoviny vydal podrobnou zprávu varující před nedostatečnou regulací chemikálií, které mohou mít dalekosáhlé následky na zdraví.

Francie a Dánsko již zakázaly použití bisfenolu A v obalech potravin a nápojů určených malým dětem. Četné studie doporučují používat skleněné obaly a nádoby.

Čisté a přírodní

Sklo je 100% přírodní, vyrobeno z písku, sody a vápence. Sklo neuvolňuje toxické chemikálie, takže nepoškozuje přírodu ani lidské zdraví.

Sklo nepotřebuje žádné další vrstvy či přísady, aby chránilo potraviny a nápoje, uchovávalo chuť, nekorodovalo či zachovávalo perlivost nápojů. Neobsahuje bisfenol A (chemikálii, která je podobná estrogenu) či jiné škodlivé látky, které lze najít v jiných obalových materiálech. Sklo je stoprocentní sklo.

Sklo dokonale chrání

Sklo je chemicky stálý a nepropustný materiál. Nejlépe chrání potraviny a nápoje, protože to dobré uchovává uvnitř a to špatné vně. Skleněný obal zachová vitamíny, chrání původní chuť, šumivost i čerstvost. Působí jako přirozená bariéra proti bakteriím a brání poškození obsahu v důsledku změny teploty.

Zelené a hnědé sklo chrání před ultrafialovým slunečním zářením. Sklo je také bezpečný a vhodný materiál pro použití v mikrovlnné troubě, snadno se čistí a sterilizuje. Sklo má všechny tyto vlastnosti prostě proto, že nereaguje s potravinami a nápoji, které chrání, a nijak je neovlivňuje.

Věděli jste, že...?

  • Sklo je jediným obalovým materiálem pro potraviny a nápoje, který nepodléhá registraci podle nařízení REACH. Toto nařízení EU vyžaduje od výrobců povinnou registraci všech materiálů a látek, které mohou mít škodlivé účinky na lidské zdraví.

  • Sklo má jako jediný obalový materiál hodnocení GRAS (obecně považováno za bezpečné) od amerického úřadu FDA (Správa potravin a léčiv).

  • Recyklované skleněné obaly jsou podle práva Evropské unie považovány za neutrální: skleněné obaly mohou být bez testování přijímány na skládky neutrálního odpadu.

  • V roce 2010 se Dánsko stalo první zemí Evropské unie, která zakázala nádoby s obsahem bisfenolu A (BPA) určené na potraviny a nápoje pro děti do tří let. Již dříve Kanada a čtyři státy USA zakázaly BPA v kojeneckých láhvích.

  • 74 % evropských spotřebitelů dává přednost skleněným obalům (TNS, 2010), sklo však přesto z regálů obchodů mizí! Podíl segmentu skleněných obalů poklesl z 32 % v roce 2000 na 26 % v roce 2010.

www.friendsofglass.cz

www.nothingisgoodforyou.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky