Když italský spisovatel Mario Puzzo dopsal poslední stránku svého nejslavnějšího románu – Kmotra, vůbec netušil, co tím způsobil. Jeho charismatický hrdina – drsný mafiánský boss Vito Corleone – si během několika dnů získal srdce čtenářů a odstartoval vlnu obrovského zájmu o Sicílii, nelítostnou mafii a především městečko Corleone, kde se narodil. Bohužel, také díky Kmotrovi získala Sicílie pověst nebezpečné krajiny, kde mafie na počkání vraždí a policie je prorostlá korupcí. Ve skutečnosti je ale všechno jinak…

Palermo – ráj turistů

Turistickým cílem číslo jedna je Palermo. Největší a nejdůležitější město Sicílie leží uprostřed palmových, citrusových a pomerančových hájů, pod skalami divokých hor. Pro hospodářství Sicílie bylo Palermo vždy důležité – do zdejšího přístavu mířily obchodní lodě naložené kořením, vínem, zlatem i hedvábím. Významný přístav dal Palermu dokonce i jméno, protože původně se městu říkalo Panormos (starořecky Všepřístav).

Město plné pohody

Dnešní Palermo – to je koktejl starobylých památek, moderních kaváren a pohodového života. Mezi nejobdivovanější patří nádherná katedrála na náměstí Piazza Catedrale. Základní kámen tohoto svatostánku byl položen za Normanů v roce 1185, ale v dalších staletích prošla stavba rukama mnoha dalších stavitelů. Z normanských časů pochází také královský palác Pallazo dei Normanni s kaplí Cappela Palatina – prý nejskvělejší normanskou památkou ve městě.

Osm tisíc kapucínů

Turistickou perličkou je kapucínský klášter. V jeho podzemí posedává nebo polehává osm tisíc mnichů. Stačí pár pohledů do očí mumií a budete rádi, že za chvíli opět vystoupáte do prosluněného života.

Tip Kafe.cz: Co si dovézt ze Sicílie?

  • Sicílie je proslulá keramikou a výrobky z terakoty. Zakoupit si zde můžete krásné talíře či vázy.
  • Ve městě Syrakusy si nezapomeňte pořídit tradiční papyrus a pokud zavítáte do Palerma, pořiďte si některou z tradičních loutek.
  • Na Sicílii se můžete také zakoupit kvalitní olivový olej, víno, tradiční likér limoncello či italskou pálenku z hroznů zvanou grappa.

Corleone, město zločinu

Corleone – nenápadné, zdánlivě klidné městečko – leží vzdušnou čarou asi 40 kilometrů jižně od Palerma. To, že sem Mario Puzzo umístil zrod kápa Vita Corleona, není náhoda. Město je totiž doslova semeništěm zločinců a možná proto tak vábí turisty. Právě zde se narodil Toto Riina, nejvyšší šéf sicilské mafie. K moci se dostal zhruba před dvaceti lety, když v krvavém boji zlikvidoval všechny mafiánské kmotry. Riina je v současné době ve vězení, italské policii se ho podařilo zatknout v roce 1993. Corleonským rodákem je i Bernardo Provenzano, který byl před svým zatčením před necelými třemi lety nejhledanějším mužem Itálie.

Kafe.cz zjistilo:

V Corleone se před časem rozhodli otevřít muzeum mafie. Jeho hlavní část by se měla nalézat v bývalém klášteře, kde by mělo vzniknout jakési mezinárodní dokumentační středisko. V jeho útrobách lidé najdou knihy, články, parlamentní dokumenty, soudní rozhodnutí, reportáže a filmy o mafii.

Fascinující Etna

Jestli je na Sicílii něco obzvlášť fascinujícího, pak je to bezesporu Etna. Je největší evropskou dodnes činnou sopkou (3.323 metrů). Zatím poslední velký výbuch nastal v roce 1971. Z hlavního kráteru a téměř dvou stovek vedlejších stále uniká zneklidňující síra.

Na sopku i v noci

Pokud snad máte páchnoucího sirovodíku málo, doporučujeme vám výlet na Liparské ostrovy. Nacházejí se u severního pobřeží Sicílie a navzdory tomu, že jde o vulkanicky stále aktivní kout země, žije tu téměř 14 tisíc odvážlivců. Mnozí z nich jsou potomky severoafrických pirátů, kteří tady ve středověku nacházeli útočiště. Nejzajímavějším ostrovem je Stromboli, který je vlastně jednou velkou činnou sopkou. Využijete-li služeb místních průvodců, můžete dokonce absolvovat noční prohlídku sopky. Často navštěvovaným ostrovem je i Vulcano. Taktéž jde o sopku, ale její síla během posledních staletí značně vyprchala. Ostrov Lipari se stejnojmenným městem je nejdůležitějším koutem souostroví. Tady se nacházejí nejvýznamnější instituce, tady jsou úřady i poutavé památky. Například pevnost ze 16. století nebo o sto let mladší katedrála.

Tipy Kafe.cz: Co ještě nepropásnout?

  • Agrigento – významné středisko turistického ruchu, které nabízí fantastické pláže v okolí i mnoho hezkých památek. Za návštěvu stojí nejen historické stavby v centru města, ale rovněž starověký archeologický areál v tzv. Údolí chrámů.
  • Monreale – hezoučký chrám s klášterem z 12. století. Doporučujeme věnovat pozornost mozaikám s biblickými výjevy a náhrobkům normanských králů.
  • Selinunte – jedna z nejdůležitějších archeologických lokalit na Sicílii. Kdysi tu stálo antické město založené už v 7. století před naším letopočtem. Do dnešních časů se zachovaly chrámy i starověká Akropole.
  • Syrakusy – Honosné kamenné město plné památek – hradů, pevností, středověkých domů i starověkých chrámů a svatyní.