Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sahara: Jak vypadá písečná bouře?

<p>Takto si mnozí s nás představují krajinu na Marsu nebo scenérii z Hvězdných válek – však také fil
<p>Takto si mnozí s nás představují krajinu na Marsu nebo scenérii z Hvězdných válek – však také fil
Zdroj:

Rozednívá se, je chladno. První šikmé paprsky slunce dělají se saharskými písečnými dunami a převisy neuvěřitelnou stínohru. Temných míst je zatím dost, ale brzy zmizejí. Přes den se teplota vyšplhá hodně přes 45 °C.

Někde sice potěší svou krásou, ale většinou jde o nudu, prach a samotu. Pravá tvář Sahary nejsou duny a jemňoučký píseček, nýbrž nekonečná odpudivá kamenitá nebo skalnatá pole – hamada.

Pláně černého a jinde červeného, hnědého či šedého kamení s ostrými hranami se táhnou stovky kilometrů. Někde se Sahara tváří jako vyschlé zorané pole, jinde z krajiny vyčnívají pohoří, spící vulkány, bizarní skaliska či stolové hory.

Dobrodruzi v džípech i na terénních motorkách křižují okrajové části pouště a považují to za vrcholné zážitky v off-roadu. Projíždějí písečná moře, vyschlá jezera, pískovcová pohoří, prohánějí se prachem i v místech bojů jednotek Africa Corps vedených „pouštní liškou“ maršálem Erwinem Rommelem s vojáky maršála Bernarda Montgomeryho, kteří nakonec Němce hnali od al-Alamejnu až k Tunisu.

Co žije na písku

Typická domácí zvířata jsou kozy a velbloudi. Ti jsou zároveň vzhledem ke své nenáročnosti a výdrži stále vyhledávané dopravní prostředky a lákadla pro objektivy turistů. Roztomilý je fenek berberský, nejmenší liška na světě s obříma ušima, které fungují jako klimatizace.

Odpudiví obyvatelé pouště jsou štíři: jejich jed je nebezpečný, ale dospělého člověka zabije pouze výjimečně. Nutné je dát si pozor i na nenápadné zmije písečné, které jsou při číhání na kořist většinu času zahrabány, ale ani jejich kousnutí nehrozí smrtí.

Narazit lze i na jiné hady a různé gekony, schopnost vyděsit má až 130 cm dlouhý varan pustinný, který umí parádně zasyčet. Skvělý lovec je africký divoký pes, pštros se v současnosti vyskytuje jen výjimečně. Nesmírně vzácný je světle zabarvený saharský gepard; volně jich žije přes 200. Jsou nesmírně ostražití, vyhýbají se slunci a střetnutí s lidmi.

Ohrožený druh je také adas, velká bílá antilopa, která vydrží bez vody řadu měsíců. Žijí zde rovněž drobní hlodavci, ptactvo, různý hmyz a další živočichové přizpůsobení drsnému klimatu. Pokud se vám poštěstí a zastihne vás na Sahaře jasná noc, lehněte si do písku na záda a nechte se unášet nekonečným hvězdným oceánem, jenž se nad matkou všech pouští otevírá. Na takový zážitek nezapomenete.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Podzimní výlet na Valašsko

Podzimní výlet na Valašsko

I podzim nabízí velké množství příjemných aktivit, které lze v tomto barevném čase provozovat. Zveme vás tentokrát na Valašsko, kde si užijete nejen…

Akční letáky