V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se na pláních, oddělených jen příkopem, prohánějí antilopy, zebry a další kopytníci, které znáte z přírodopisných filmů. Pro rodiny s dětmi je to ideální místo na celodenní výlet…

Autobusem do Afriky

Zoo patří k největším a nejkrásnějším zoologickým zahradám nejen u nás, ale i v celé Evropě. Její historie je poměrně dlouhá (zahrada vznikla už v roce 1946, kdy byly v parku bývalé vily továrníka Richarda Neumanna umístěny první klece pro zvířata), ale kvůli dějinám sem lidé opravdu nejezdí. To spíše kvůli unikátu – safari, i když v porovnání s tím africkým v o trochu menších rozměrech… Zatímco zahrada je otevřená po celý rok, královédvorské safari můžete navštívit jen v letní sezóně. Rozkládá se na ploše 27 hektarů v údolí potoka Netřeby. Stačí jednoduše nasednout do »safari busu« bez skel, takže mezi vámi a zvířaty není žádná bariéra a pomalou jízdou se vydat na prohlídkovou trasu. Řidič autobusu je zároveň i průvodcem, takže vám nehrozí, že byste museli zoufale listovat atlasem zvířat a hledat, jakého kopytníka máte právě před očima. Právě kopytníci jsou totiž nejčastějšími obyvateli safari – každý rok jich tu pobíhá něco kolem 150 padesáti v přibližně dvaceti druzích. Pruhované zebry, hnědí buvoli, antilopy, vodušky – ti všichni přežvykují trávu jen pár metrů od autobusů. Kromě kopytníků je safari domovem několika desítek vzácných ptáků, především těch vodních. Pelikáni, kormoráni, husy a kachny se zvolna probírají peřím v rybnících, kolem nichž také vede prohlídková trasa.

Uprostřed ptačí voliéry

Ačkoliv je safari asi hlavní atrakcí královéhradecké zoo, za návštěvu stojí i další pavilony. Zajímavou expozicí je největší průchozí voliéra v České republice. Na výšku má až jedenáct metrů a poklidně v ní poletuje nebo postává více než 60 ptáků – šarlatově rudých ibisů, volavek, kolpíků a dalších. Návštěvníci procházejí systémem dvojitých dveří rovnou do voliéry, takže některé ptáky mají vyloženě na dosah. Ovšem pozor – nesahat, klovou!

Na skok do tropů

Podobně to vypadá i v pavilonu Ptačí svět, unikátní tropické expozici. Ani tady nejsou klece nebo mříže. Prostředkem pavilonu se šine cesta, kolem které jsou jednotlivé pasáže věnované ptákům. Od návštěvníků jsou odděleni jen tenkými provázky, které vytvářejí na první pohled neviditelnou zábranu. Pavilon Ptačí svět je rozdělen do šesti expozic – na australskou step, africkou savanu, asijský tropický les a tři expozice připomínající jihoamerický prales. Vlhkost vzduchu odpovídá danému biotopu. Kromě ptáků tu žije i želva nádherná a drápkaté opice.

Hele, mamko, motýl!

V řece se líně převaluje krokodýl, o kus dál se vyhřívají želvy. Mezi listy tropických stromů poletují tropičtí motýli. Občas překvapí některého z návštěvníků tím, že mu znenadání usednou na ruku. To vše se odehrává v pavilonu Vodní světy, který byl pro veřejnost otevřen teprve nedávno. Pavilon je určen pro živočichy, kteří mají mokrý živel raději než vzduch. Protéká jím tzv. Tropická řeka, tvořená sedmi hlubokými tůněmi. V dalších akváriích žijí krokodýli, různé druhy želv a je tu i expozice věnovaná tropickým mořím, která tak často obdivujeme v prospektech cestovních kanceláří. Mezi korály proplouvají ryby tak pestrých barev, až přechází zrak.

Hotel rovnou se ZOO

Za dobrým jídlem a pohodlnou postelí nemusíte chodit daleko. Vše se totiž nachází přímo v areálu zoologické zahrady. V samoobslužné restauraci U lemura hned vedle hlavního vchodu, si můžete dát jídla za příznivé ceny. Složit hlavu pak můžete ve tříhvězdičkovém hotelu Safari. Jeho součástí jsou i čtyři bowlingové dráhy. Dvojlůžkový pokoj se snídaní vás vyjde od 1 520 Kč (zimní sezóna) do 1 930 Kč (letní sezóna).

Tip Kafe.cz

Navštivte vánoční ZOO!

ZOO Dvůr Králové vám nabízí prožití zimního dne či podvečera v neobvyklé atmosféře svátečně vyzdobené a osvětlené zahrady a v teple pavilonů. Africké kopytníky (zebry, nosorožce, žirafy, buvoly, antilopy) můžete vidět ve výbězích do 15 hodin, poté lákají především osvětlené tropické pavilony Vodní světy s mořskými i sladkovodními nádržemi a Ptačí svět s volně vypuštěnými ptáky. Zvláště za silných mrazů vstoupí návštěvník doslova do jiného světa. Otevřeno je i na Štědrý den a na Silvestra, ale pokladny se zavírají již v 16 hodin.

Otevřeno je i v zimě!

V zimní sezóně, která probíhá do konce listopadu, můžete ZOO navštívit od 9 do 16 hodin (bohužel bez safari). V prosinci a lednu pak nastává tzv. vánoční sezóna, a tak můžete navštěvovat zvířata až do 19 hod. A jaké vstupné vás čeká? V listopadu pořídíte dospělou vstupenku za 85 Kč a dětskou za 55 Kč. Rodinné vstupné vás vyjde na 230 Kč. V prosinci je o deset korun dražší. S návštěvou neváhejte – v letní sezóně se totiž cena vstupenky vyšplhá až na 150 Kč.