Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ručně dělané knihy z Čech kupují sběratelé ze světa

<p>6Další populární miniatura z knihařské dílny manželů Sobotových je Pes baskervillský od Arthura C
<p>6Další populární miniatura z knihařské dílny manželů Sobotových je Pes baskervillský od Arthura C
Zdroj:

Osudovou láskou manželů Jana a Jarmily Sobotových se staly knihy. Vyrábějí vazby, restaurují historické tisky, tvoří knižní miniatury, které často měří jen několik centimetrů.

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy drželi v ruce knihu. Nemyslím tím lepený paperback, který se po otočení několika desítek stránek sám od sebe rozpadne, ale pořádnou knihu s velkým K, vázanou v deskách z pravé kůže a vytištěnou na kvalitním papíře. Knihu, kterou si musíte přečíst už proto, že se jí chcete dotýkat.

V kůži z vola

Sobotovi je vyrábějí v sériích maximálně pár desítek kusů a prodávají sběratelům v přepočtu za 5000 až 10 000 Kč. Mezi jejich nejpovedenější díla patří Jáma a kyvadlo od Edgara Allana Poea, Shakespearův Hamlet či Doyleův Pes baskervillský.

Například pro Hamleta vymodelovali lebku z epoxidu, do které ukryli maličkou knížečku. Další miniatura je Desatero vytištěné zlatým písmem v 10 různých jazycích v knize ve tvaru kříže. Nejmenší kniha Sobotových se vešla do vlašského ořechu. Je v ní anglický text Andersenovy pohádky Thumbelina (v češtině známá jako O Malence) o holčičce maličké jako palec.

Není nad dobré nářadí

Základ solidní knihařské práce tvoří kvalitní materiál a nářadí. Dílně v Lokti proto vévodí velké pákové nůžky na lepenku. Byly vyrobeny za první republiky a mistr knihař na ně nedá dopustit. Téměř stejně hrdý je i na stovky speciálních nástrojů rozvěšených na stěnách.

Jsou to knihařské kolky, tlačítka, rolky, čárovátka a filety, s jejichž pomocí se vyrábějí vazby. „Než jsem odešel do ciziny, jen kolků jsem měl šest set. Všechny tu ale musely zůstat a samozřejmě se ztratily. Dnes je zase pomalu dávám dohromady, mám jich asi čtyři sta,“ vypráví Jan Sobota.

Mrzí ho, že stejně jako o nářadí přišel o mnoho vzácných vázaných knih. „Komunisté si je rozebrali a prodávali po padesátikoruně do antikvariátu. Když jsem se vrátil, některé se mi pak podařilo vykoupit zpět. Jenže už nestály pár desetikorun, ale několik tisíc,“ uzavírá knihař.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky