Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Reportáž: Co jsme odhalili v benzinu a naftě

Zdroj:

Česká obchodní inspekce (ČOI) může ke kontrole paliv na čerpacích stanicích nově využít mobilní laboratoř a jakost benzinu či nafty zjistit na místě! Vyrazili jsme s inspektory podívat se na benzinky, kde možná právě vy tankujete.

Dálnice D5 směrem na Plzeň, odpočívadlo u Rudné. Čtvrtek 14. dubna, půl deváté ráno. Scházíme se se dvěma inspektory a inspektorkou ČOI a dvěma laborantkami první mobilní laboratoře pro testování paliv SGS, která pro ČOI provádí analýzu pohonných hmot v terénu.

Kontroloři jí říkají zkráceně mobilka. Jména členů inspekce nebudeme s ohledem na jejich práci uvádět. V plánu pro tento den je zkontrolovat dvě čerpací stanice, na které ČOI obdržela stížnost.

Mobilka opět stojí opodál a inspektoři podle stanoveného postupu odebírají pohonné hmoty. Ceny jsou zde příznivé, a tak se chvilkami tvoří u stojanů fronty. „Snad bude vše v pořádku, že jo?“ prohodí na adresu inspektorů ve vestách s nápisem ČOI řidič černého golfu, jenž právě naplnil nádrž naftou a zavírá zátku. „Ale teď už je to stejně jedno,“ odpoví sám sobě a jde platit.

„Věříme, že to bude dobré,“ poznamená chlapík ve vínových montérkách, jenž se zájmem pozoruje odběr vzorků. Patří k obsluze čerpací stanice a zajímá ho, jestli se výsledky dozvědí hned. „Ano, během hodiny dvou,“ upřesňují inspektoři.

Následně přístroje mobilní laboratoře potvrzují, že i zdejší palivo je v souladu s normou a nevykazuje žádné odchylky. Obě kontroly tedy dopadly dobře, ale optimismus se následující den vytratil.

Na základě podnětu spotřebitele se provedl také „zátah“ na čerpací stanici v Hostivicích u Prahy. Tam už byl zjištěn nižší bod vzplanutí u motorové nafty a následně byl vydán zákaz prodeje do doby, než bude zjednána náprava. Pumpaři by měli nechat nádrž vyčerpat, vyčistit a naplnit novou pohonnou hmotu. Poté bude opět provedena kontrola.

Mobilní laboratoř se vyplatí: obvyklý systém vyhodnocování vzorků by trval týden, ale díky pojízdným přístrojům se zkrátil na pár hodin. Lze tak podstatně dřív ochránit řidiče, tedy jejich plechové miláčky!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky