Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Purpura stále voní

Zdroj:

Také letos se v rozhlasovém éteru „tiše a ochotně“ rozvoněla Purpura, bezpochyby nejslavnější česká autorská píseň o Vánocích. Evergreen Suchého a Šlitra stačila v průběhu desetiletí nahrát na desky řada hvězd popu. Ta zatím poslední je Lucie Bílá.

Pro zpěvaččino album Bílé Vánoce, které se stalo s prodejem přes 40 000 kusů hitem letošního předvánočního trhu, oblékl píseň do nového hudebního kabátu aranžér, skladatel a klavírista Petr Malásek. Mimochodem, skladba z roku 1962 je o dva roky starší než on sám.

„Při práci na takové legendě si samozřejmě uvědomujete velkou zodpovědnost. Snažil jsem se tu písničku nezkazit samoúčelnými finesami a zároveň ji nezaranžovat banálně, abych si neuřízl ostudu před kamarády. Mezi těmito dvěma mlýnskými kameny jsem se tedy pohyboval,“ vysvětluje. Sám má k semaforské Purpuře poměrně osobní vztah.

Píseň v podání Lucie Bílé a Marty Kubišové si poslechněte zde:

„Táta ji kdysi nahrál na jedno z alb Romantický klavír, takže jsem ji jako dítě slýchal nepoměrně častěji než jiné písně s touto tematikou,“ odkazuje ke slavným deskám svého otce Jiřího Maláska. „Purpura je pro mě naprosto srovnatelná s jinými vánočními klasikami, ať už mám na mysli Tichou noc, Bílé Vánoce nebo koledy. Díky její geniální jednoduchosti jsem ji přestal vnímat jako umělou píseň.“

Inspirace přišla z Ameriky

Petr Malásek v poslední větě vystihl, jaký vztah asi mají ke zlidovělé skladbě i nejmladší generace. Málokterého z teenagerů zřejmě napadne pátrat po autorech písničky, se kterou se od dětství setkává nejen doma u stromečku, ale také třeba v táborových zpěvnících.

Ostatně kdo dneska například ví, že skladbu Chtíc, aby spal napsal barokní autor Adam Václav Michna z Otradovic? „Na sklonku třicátých let nazpíval Bing Crosby vánoční písničku White Christmas, kterou si od té doby zpívá každé svátky celá Amerika.

Jednou tedy za mnou přišel Jiří Šlitr s návrhem zkusit písničku, která by v tom našem národě rezonovala stejně jako zmíněné Bílé Vánoce. A tak jsme složili Purpuru,“ přichází s vcelku lakonickou vzpomínkou autor textu Jiří Suchý.

Píseň, která přežívá desetiletí, prý měli hotovou během jediného dne. Nápad na první vánoční píseň v semaforském repertoáru se zrodil v parném létě. Skladba měla premiéru roku 1962. Stejné datum narození mají takové šlágry z dílny S + Š jako Mister Rock and Mister Roll, Vyvěste fangle a Tulipán.

Pod vědeckým dohledem

„Jest důvodné podezření, že Purpura se stane velmi populární,“ napsala redakce Mladého světa ve vánočním čísle roku 1962 pod přetištěný písňový text. Byla to prorocká slova. Písničku o kouzlu provoněných svátků si lid osvojil takovou rychlostí, že byla dokonce podrobena odbornému etnologickému zkoumání.

Sám Jiří Suchý rád přiznává, že ho úspěch písně zaskočil. „Zatímco hity podléhají módě a zapomíná se na ně, tak tyhle písničky, které jsou spojené s Vánocemi a berou lidi na cit, jsou věčné. Navíc Purpura se Jiřímu Šlitrovi mimořádně zdařila, zhudebnil ji opravdu citlivě.“

Nechme se tedy překvapit, kdo další po úřadující královně české pop-music Lucii Bílé k nám po této skladbě nechá vklouznout „to tajemné kouzlo Vánoc“.

J. Šlitr/J. Suchý: Purpura

  • Původní verzi nazpíval Jiří Suchý s Pavlínou Filipovskou.
  • Na desky ji nahráli také třeba Karel Gott, Eva Pilarová, Karel Štědrý, ale i Dagmar Patrasová či duo Eva a Vašek a mnoho dalších interpretů.
  • Sám Jiří Suchý ji natočil zatím naposledy v roce 1997 na své vánoční album produkované rockerem Ivanem Králem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Deset nejúžasnějších řek světa

Ať už to byl Nil nebo Indus, právě kolem řek vznikaly první civilizace, vždyť voda byla pramenem života. Zdroj pitné vody, zavlažování polí, dopravní…

Akční letáky