Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Půjdem spolu do Betléma...

Půjdem spolu do Betléma...
Půjdem spolu do Betléma...
Zdroj: ilustrační foto Profimedia.cz a Lucie Horská

Papírový, dřevěný, kovaný, z keramiky, uháčkovaný, z vaty nebo i živý. Malý, velký, mechanický, exotický... O čem že je řeč? No přece o betlémech, které k Vánocům (stejně jako třeba stromeček, vánoční cukroví a dárečky) neodmyslitelně patří.

A pokud jste si doma ještě žádný nepostavili, nevadí. Míst, kde si můžete ty nejrůznější betlémy prohlédnout, je opravdu hodně a třeba se necháte inspirovat i k vlastní tvorbě.

Betlémy u Karlova mostu

Pražané i turisté od Prahy mířící mají v době adventu skvělou příležitost navštívit netradiční výstavu v Muzeu Karlova mostu. Výstava se jmenuje Betlémy u Karlova mostu a vy se při její návštěvě můžete těšit na nové a naprosto unikátní betlémy vycházející z rozličných tradic. Uvidíte historické papírové betlémy, slaměný betlém s postavami v životní velikosti, Vltavský rybí betlém, ptačí betlém nebo třeba i betlém námořnický.

  • Výstava bude otevřena od 28. listopadu do 6. února 2011. Po celý advent získáte navíc ke vstupence do Muzea Karlova mostu zdarma plavbu Pražskými Benátkami.

Betlém Betlém Zdroj: ilustrační foto Profimedia.cz a Lucie Horská

Betlémy na hradě Ostrava

Ve vánočně vyzdobené galerii Slezskoostravského hradu Ostrava se od 3. prosince do 9. ledna 2011 můžete pokochat krásami různých druhů betlémů. Celkem se v galerii představí na 200 betlémů, a to nejen z České republiky, ale i z Polska a Slovenska. Vystavovat se budou betlémy klasické, ale těšit se můžete i na atypické vyobrazení svatých postaviček ze šroubů a matek, těstovin nebo plastelíny. Prostředí hradu dodává betlémům své kouzlo a vy se tak můžete těšit na velmi příjemný sváteční zážitek.

  • Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, a to i na Štědrý den, kdy je otevírací doba zkrácena do 16 hodin.
 
Zdroj: ilustrační foto Profimedia.cz a Lucie Horská
 

Výstava betlémů a vánočních dekorací

Jihomoravská metropole, město Brno, vystavuje betlémy české, ale i světové v Baron Trenck Gallery. Výstava je přístupná od 4. prosince do 6. ledna 2011 a mimo klasické betlémy vás zaujmou zejména exotické betlémy ze tří světadílů – z Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Jedním z unikátů je například betlém až z daleké Rwandy. Celá prohlídka je navíc doplněna vánočními dekoracemi brněnských floristů.

Největší betlém na světě

Možná vás to překvapí, ale největší vyřezávaný betlém na světě můžete vidět právě u nás v České republice. Betlém v životní velikosti čítá již 154 soch, váží 20 tun a vyrobil jej řezbář Jiří Halouzka. V životní velikosti zde můžete vidět i slona nebo velblouda, což se bude líbit zejména dětem. Betlém pana Halouzky byl na světovém kongresu betlémářů v Hradci Králové oceněn titulem Největší betlém na světě, vyřezaný v životní velikosti.

  • Betlém společně s další řezbářskou tvorbou pana Halouzky můžete vidět v Pradědově zahradní galerii U Halouzků, v Jiříkově na Bruntálsku. Otevírací doba galerie je denně od 9 do 18 hodin.

Betlém Betlém Zdroj: ilustrační foto Profimedia.cz a Lucie Horská

Výstava Skleněné betlémy

V Železném Brodě, v Městské galerii Vlastimila Rady, se na začátku prosince otevřely dveře všem příznivcům a milovníkům skleněného umění a bižuterie. Na letošní výstavě Skleněné betlémy je vystavováno celkem 54 betlémů od více než dvaceti tvůrců. Jedním z nejcennějších kousků, které zde můžete vidět, je velký hutní betlém o zhruba třiceti figurách, který obvykle bývá vystaven v místním kostele. Další betlém, který stojí jistě za zmínku, je dílem studentů tamní sklářské školy. Jejich betlém je inspirován dávnými drátkovými figurkami profesora Brychty, otce brodských figurek. Studenti vytvořili betlém z korálků na drátku. Dále jsou zde k vidění betlémy ryté, betlémy vitrážové, foukané z trubic nebo betlém malovaný na skle.

  • Brány výstavy jsou otevřeny až do konce ledna, od úterý do neděle, vždy od 13 do 16 hodin.

Unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích pod Orebem máte možnost vidět opravdový skvost mezi betlémy. V Třebechovickém muzeu betlémů vystavují nejcennější a nejobdivovanější unikátní mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku (vyhlášen byl v roce 1999). Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 7 x 3 x 2 metry se nachází více než 2 000 vyřezávaných dílů.

Od svého vzniku prošel Proboštův mechanický betlém několika proměnami, které umožnily jeho vystavování po celém světě. Tyto proměny dokumentuje nově upravená expozice s názvem Proměny Proboštova betlému.

  • Třebechovické muzeum betlémů je otevřeno celoročně. V prosinci jsou brány muzea otevřeny každý den od 9 do 17 hodin.

Betlém Betlém Zdroj: ilustrační foto Profimedia.cz a Lucie Horská

Tip KAFE.cz

Chcete-li, aby vám doma hořelo pravé betlémské světlo, máme pro vás dobrý tip, kde si jej obstarat.

  • V Praze si světlo můžete přijít „nabrat“ již v sobotu 18. prosince na Staroměstské náměstí.
  • V Brně se bude betlémské světlo rozdávat 23. prosince na akci Vánoce na radnici.
  • Od 18. prosince budou brněnští skauti světlo rozvážet vlakem i do dalších míst po České republice. Zda se bude světlo rozdávat i ve vašem městě, se můžete dočíst na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Američan

Další z příběhů o tom, jak těžké je opustit svět zločinu, natočil Anton Corbijn jako artový thriller o osamělosti.

Akční letáky