Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ptačí zpěv: Objevte jeho tajemství!

<p>Sytý slavičí zpěv s typickým klokotáním se ozývá z hustých vysokých křovin a mlází během května</
<p>Sytý slavičí zpěv s typickým klokotáním se ozývá z hustých vysokých křovin a mlází během května</
Zdroj:

Zpívající opeřenci mají mnohem jednodušší ucho než my. Chybějí jim rty a do vydávání zvuků nezapojují jazyk ani tváře. Přesto ve srovnání s člověkem slyší nesrovnatelně lépe a hlasvoými schopnostmi strčí do kapsy každého operního pěvce.

Jaro je v plném proudu a do terénu vyrážejí ornitologové, aby podle sluchu mapovali výskyt našich pěvců. Je to pohodlná práce, stačí jen zapisovat: zleva budníček menší a kos černý, po stovce metrů pěnice pokřovní a další budníček menší…

Kdepak pokoušet se je všechny nalézt dalekohledem, u takových budníčků nebo šoupálků člověk nerozezná jednotlivé druhy, ani když je má na dosah ruky. Ledaže by začali zpívat.

Slouží místo plotu

Proč vlastně ptáci zpívají? Jeden z důvodů je značení teritoria, která si určitý samec vybral k hnízdění a k obživě. Zatímco drozd a kos si tolik nepřekážejí, dva kosi by si výběrem stejné potravy na tomtéž území určitě vadili.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


12. kapitola: Horečka

Přinášíme vám oddechovou detektivku na pokračování, s níž se budete setkávat po celé léto. Není vyloučeno, že se u dalších kapitol objeví i něco z…

Akční letáky