Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Psí láska je fér

Zdroj:

„Z našich výzkumů stále zřejměji vyplývá, že své složité a specifické emoce mají i psi, koně a řada dalších druhů zvířat,“ říká Paul Morris, psycholog z univerzity v britském Portsmouthu.

Až dosud se za jediné tvory schopné citů považovali primáti: hlavně lidé a šimpanzi. Nyní se ale ukazuje, že si emoce můžou osvojit i další savci, kteří se s primáty dostávají do pravidelného kontaktu.

Potvrzují to i chovatelům dobře známé příznaky: třeba žárlivost našich psů, když před nimi drbeme jiné čokly. Nebo když si pořídíme dítě a nadřadíme ho dřívějšímu nejlepšímu příteli.

Tým výzkumníků z vídeňské univerzity také zkoumal, komu a jak psi podají packu. Zjistili přitom, že všech 33 zkoumaných čoklů podá tlapu vždy svému pánovi O bez ohledu na odměnu.

Cizím lidem jen asi ve třetině případů. Ochota psů dávat pac ve vztahu k páníčkům ovšem klesá, když vidí, že za stejný úkon jsou jejich kolegové odměněni pamlskem. Jeví pak také častější známky nervozity, drbou se a olizují.

„Psům to prostě připadá nefér,“ říká profesor vídeňské univerzity Friderike Range.

„Svého pána samozřejmě rádi poslechnou i zadarmo. Ale vrtá jim hlavou, jak to, že za stejný úkon ostatní psové dostávají odměnu.“

Čtěte také:

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky