Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prokletý Adršpach: Začarovaná vesnice

Zdroj:

Skalní útvary v Adršpachu dodnes fascinují všechny, kteří tudy projdou. Když se na kameny podíváte pozorně, spatříte prý celou vesnici, kterou kdysi začaroval jeden z bohů našich předků. Proč?

Za dávných časů pokrývaly adršpašskou oblast hluboké lesy, ze kterých vystupovaly skály Starozámeckého vrchu. Na něm se tyčil hrad obývaný hrozivými loupežníky.

Ti často obléhali cestu vedoucí do Trutnova, okrádali a dokonce vraždili obchodníky i bezbranné poutníky.

Dlouho bylo proto tohle místo opuštěné, jen na pasekách uprostřed polí stávalo pár domů. Teprve v roce 1824 se po ničivém lesním požáru lidé začali na volné prostranství stěhovat a vzniklo skalní město.

Za zradu se proměnili v kámen!

Loupežníci se stáhli do ústraní, přesto klid nenastal. Právě touto oblastí totiž vedla jediná cesta, kterou se mohl do Čech dostat nepřítel. A taky sem vnikal: místní se totiž nejednou nechali uplatit a pustili ho do země.

Řada lidí, kteří tehdy ještě uctívali dávné bohy svých předků, s tím ale nesouhlasila a volala po pomstě. Tak se prý podle legendy stalo, že se nad takovým záškodnickým jednáním jistá modla rozhněvala a poručila, aby se město proměnilo v kámen. Domy, kostely, lidé, zvířata, zkrátka všechno, co tam bylo, rázem zkamenělo.

A i když už později staroslovanští bohové neměli nikoho, kdo by se k nim modlil, a odešli z našich krajin, svou kletbu neodvolali, místo zarostlo lesy a křovinami a nikdo neobživl.

Dnešním návštěvníkům tyto zrádce připomínají skalní útvary i jejich názvy. Najdete tu Dvojčata v peřinkách, Rytíře a jejich Helmice, Starostu i Starostovou, Skalní kapličku a dokonce Babiččinu lenošku.

Noční myslivec číhá

Dávejte pozor, abyste se v této oblasti neocitli po setmění! Podle pověsti žil kdysi v Dolním Adršpachu tesař jménem Gotsche, který po nocích chodil do panské sýpky a tam kradl. Ani po smrti proto jeho duše nenalezla klid.

Jako noční myslivec pronásleduje s osmi malými psy kolemjdoucí u Janovy kaple ve Zdoňově tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí správnou cestu. Pomoc je jediná: jděte pomalu, nezrychlujte krok! Nad takovými pocestnými prý i noční myslivec ztrácí moc.

Čtěte také:

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Test: Pamlsky našich babiček

Časy se mění, co bylo, není. Změnil se i sortiment pamlsků z poutí a jarmarků. Zůstaly perníky, pendrek, žužu... Vzpomínáte ale na další laskominy?

Akční letáky