Ideální místo ke strávení zimní dovolené by mělo mít v první řadě zajištěno dostatek kvalitního sněhu, nesmí chybět lyžařská střediska s moderními vleky a lanovkami, sjezdovky pro začátečníky, ubytování pro rodiny s dětmi i mladé toužící nejen po sportu, ale také po zábavě a samozřejmě vše za dostupných finančních podmínek. Pátrali jsme... Pro někoho to bude možná překvapení, ale místo, které splňuje všechny tyto podmínky a nabízí navíc ještě spousty benefitů, dokonale splňují nedaleké slovenské Tatry.

Filmové Tatry: Věděli jste, že:

 • v Tatrách se točily všechny filmy o Jánošíkovi, včetně těch polských?
 • Tatry posloužily i zahraničním filmařům třeba pro filmy Eragorn, Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, nebo Nosferatu?
 • prvním českým filmem natočeným v Tatrách byl Syn hor z roku 1925?
 • jediným televizním seriálem z poslední doby, který se zde celý odehrává, jsou slovensko-čeští Záchranári z roku 2003?
 • nejslavnějším československým filmem točeným v Tatrách je dodnes Anděl na horách?
 • se do Tater vydal i major Zeman ve 22. dílu Tatranské pastorále, kde Štefan Kvietik zazpívá procítěnou píseň Možno tou dolinou ide teň voz?
 • na Štrbském plese, v tehdy právě postaveném hotelu FIS, přivítali mimozemskou návštěvu v podobě Majky z Gurunu (v seriálu Spadla z oblakov)?
 • v 13dílném seriálu Duhový luk, který se odehrává v Tatrách, hrál vedle Květy Fialové záchranáře Stanislaw Mikulski, známý spíše jako kapitán Kloss?

Nízké Tatry

V Nízkých Tatrách je největší lyžařské středisko na Slovensku se skvělými podmínkami pro zimní sporty jednoznačně Jasná. Nabízí nejen sjezdovky na severní i jižní straně Chopku, ale také nekonečné možnosti zábavy a dalších činností patřících k aktivnímu odpočinku, to vše na 36 kilometrech sjezdovek. Přepravní kapacita lanovek a vleků je při plné obsazenosti téměř 25.000 osob za hodinu, a tak se opravdu není třeba obávat čekání ve frontách. Moderní zasněžovací systém garantuje na více než 17 kilometrech sjezdovek příznivé lyžařské podmínky, a to minimálně pět měsíců v roce.

 • Milovníci divoké jízdy a adrenalinu si přijdou na své při jízdě ve speciálně připravených freeridových zónách, ale také ve skvělém snow parku v Otupném.

I pro děti zde rozšířili dosavadní největší zimní areál na Slovensku. Dětský Maxiland se nachází na ploše více než 4 000 m2. Pro skutečné začátečníky tu mají oblíbený pásový přepravník či animační program Karkulka s vlkem na lyžích a děti zabaví i tzv. Maxiland dance. Po lyžování můžete své ratolesti vzít na parádní menu do speciální dětské restaurace, kterou najdete ve výstupní stanici kabinkové lanovky Grand Jet. Ta má také své nej! Jako jediná svého druhu na světě s osmi místy a atraktivními oranžovými skly poskytuje bezpečnou přepravu. Aktuální informace o provozu lanovek a sjezdovek jsou k dispozici na stránkách www.jasna.sk.

Vysoké Tatry

Například středisko Tatranská Lomnice láká návštěvníky na úžasné lyžařské podmínky. Z výšky 2 196 m n. m. je možné sjet celé Lomnické sedlo 5,5 km dlouhou sjezdovkou. Lomnické sedlo garantuje díky novému zasněžovacímu systému a nové čtyřsedadlové lanovce Štart - Čučoriedky nejlepší lyžovačku na slunečné straně Vysokých Tater.

 • Mnozí ocení také perfektně upravené běžecké tratě.

Nezapomenutelnou atrakcí je i výlet visutou lanovkou na Lomnický štít. A nejen to. Tatranská Lomnice je jedna z největších a nejkrásnějších osad, která se nachází 6 km východně od Smokovce. Po roce 1989 se začala výrazně zlepšovat a stále přibývají nová sportovní a rekreační zařízení, jako jsou bazény, tenisové kurty, fitness centra, kasina, půjčovny. Navštívit zde můžete také muzeum TANAP.

Osada Starý Smokovec je navíc významným dopravním uzlem, ve kterém je soustředěná také obchodní síť. Osada poskytuje návštěvníkům všestranné možnosti rekreace, relaxace, kvalitní kuchyni i perfektní základnu pro náročnější vysokohorskou turistiku. I cesta k lyžařským sjezdovkám a Snow-FunParku s mnohými atrakcemi Hrebienok bude díky jízdě pozemní lanovkou zážitkem.

 • Příjemným zpestřením zimních radovánek je 2,6 km dlouhá sáňkařská dráha, kde se do sytosti vyřádí jak děti, tak dospělí. Obzvlášť noční sáňkování je oblíbenou téměř adrenalinovou zábavou.

Lyžařské středisko Jakubkova lúka je naopak vhodné spíše pro lyžaře začátečníky a rodiny s dětmi. Speciálně pro ty nejmenší je připraven park MAX Minilande. Děti se zde mohou pod vedením profesionálních lyžařských instruktorů naučit základy správné jízdy formou her a animací. Transportní pás a půjčovna dětského vybavení jsou umístěny přímo v areálu. Více informací naleznete na: www.vt.sk.

Zábava v Tatrách

 • Nově otevřená diskotéka Happy End nabízí návštěvníkům živé koncerty známých kapel, taneční diskotéku s nejlepším ozvučením a navíc denně bláznivé party.
 • Naopak pohlazení pro vaše smysly zajistí Zážitkový večer v Tatrách, a to nejprve noční romantickou cestou sněžným vozidlem a nakonec úžasným vícechodovým menu ve stylové restauraci Von Roll v nadmořské výšce 1 670 metrů – vše při svíčkách u hořícího krbu.
 • Ti, kteří preferují turistiku před lyžováním, mohou strávit skvělý zimní den na lanovkách, vyvézt se do zasněžené krajiny, odpočinout si na slunečných terasách nebo si udělat výlet k vodopádům Studeného potoka.