Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Přírodní kráska, Pravčická brána

Přírodní kráska, Pravčická brána
Přírodní kráska, Pravčická brána
Zdroj: Lucie Horská

V polovině dubna proběhlo na Pravčické bráně vítání jara a oficiálně se tak rozjela letošní turistická sezona Národního parku České Švýcarsko. Sluníčko svítilo, vstupné bylo za polovic a já u toho nemohla chybět.

Pokud jste ještě krásy Českého Švýcarska nepoznali, rozhodně byste si tam měli nějaký výlet naplánovat. Příroda je zde naprosto pohádková.

Pravčická brána

  • Věděli jste, že Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu?

Turisticky jde o velmi vyhledávané místo. Ročně ji navštíví kolem 800 tisíc lidí. Tento ojedinělý skalní útvar se nachází v severních Čechách, v Národním parku České Švýcarsko. Příroda je zde opravdu překrásná a skalnaté pískovcové útvary, které můžete vidět všude kolem, tu nádheru ještě znásobují.

Pravčická brána je národní přírodní památkou a jde vlastně o takový pískovcový skalní oblouk. Výška brány je 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m. Přímo pod tímto obloukem se pak můžete občerstvit.

  • Pro návštěvníky je zde vybudovaná stylová venkovní zahrádka. 
Zdroj: Lucie Horská

Sokolí hnízdo

K Pravčické bráně neodmyslitelně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo, který byl postaven roku 1881. Dříve zámeček sloužil pro významné návštěvy, dnes jeho prostory využívá muzeum Národního parku České Švýcarsko. V zámečku je pak také vybudovaný stylový výčep, kde si můžete dát vychlazené pivečko nebo třeba něco malého na zub. 

Zdroj: Lucie Horská

Okolní vyhlídky

Kolem Pravčické brány se rozbíhá hned několik cestiček. Ty vás zavedou na místní vyhlídky a vy si tak prohlédnete nejen národní park, ale i Pravčickou bránu z různých stran.

Pravčickou bránu můžete navštívit kdykoli. Záleží jen na vás, jestli máte raději pohled na zasněženou nebo rozkvetlou krajinu. Otevřeno je denně. Od dubna do října mezi 10:00 a 18:00 hodinou. Od listopadu do 31. března 10:00 až 16:00 hodin.  

Zdroj: Lucie Horská

Tip Kafe.cz

K Pravčické bráně vedou dvě trasy. Cesta od Hřenska a od vesničky Mezní Louka. Až budete plánovat, kudy k Pravčické bráně vyrazíte, osobně doporučuji jít trasou od Mezní Louky. Cesta je odtud mnohem zajímavější a hlavně krásnější. Trasa se točí v bezprostřední blízkosti skal, není nijak prudká ani náročná. Její délka od Mezní Louky na Pravčickou bránu je necelých 6 kilometrů. 

Kraj nejen pro turisty, ale i pro cyklisty

Okolí Národního parku České Švýcarsko je ideální nejen na pěší turistiku. Proto pokud rádi jezdíte na kolech, určitě si je vezměte s sebou. Síť cyklostezek je na dobré úrovni, a tak se od Hřenska pohodlně projedete nejen na české strany, ale třeba do německých Drážďan podél řeky Labe je další dobrý tip na zajímavý výlet. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky