Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Premiéra: Největší z Čechů

Jeden umí vypít pivo pod vodou, další se věší za kůži na jeřáb a čtyři se o nich snaží natočit umělecký dokument. Netradiční komedie Roberta Sedláčka má s realitou společné víc než si myslíte a boduje.

Robert Sedláček je tak trochu zneuznaným géniem českého filmu, jemuž jsou poměrně frekventovaně házeny klacky pod nohy (naposledy se zamítnutím natáčení filmu Čunek). A právě odsud vychází premisa nejnovějšího snímku tvůrce příjemně hořké komedie Muži v říji. Hlavní hrdiny (a nebo jedněmi z hrdinů) jsou režisér a jeho producentka, kteří marně shání grant na jakýkoliv film, který není „letní golfovou komedií“. Není divu, že pak vezmou zvláštní nabídku od Agentury Dobrý den, která vede českou obdobu Guinessovy knihy rekordů, natočit dokument o těch nejvýjimečnějších rekordmanech a to tak, aby nevyzněli jako blázni.

Sedláček velmi úspěšně prolíná dvě roviny – exkurz do světa nadšených podivínů, kteří sbírají čtyřlístky, prolézají squashovou raketou a ohlušujícně luskají prsty. Některé hrají oni sami, jiné neodolatelně ztvárnili Sedláčkovi oblíbení herci. Druhou rovinou pak je samotný štáb, který má spoustu problémů a řeší je veskrze tak nějak po lidsku. Těžko odhadnout kolik ze Sedláčka je v neurotickém režisérovi, ale mnohé scény zavání přímým přenosem z reality.

Největší z Čechů jsou zábavní, byť ne bránice trhající. Mají ale poetickou duši. Nakonec nevíte, kdo je důležitější, zda sledované „objekty“ a nebo námi sledovaní filmaři. Obě poloviny mají co říct. Ocenit je třeba výkon Simony Babčákové jako producentky a Jaroslava Plesla v roli režiséra. A jako plus musíme samozřejmě brát, že film nabízí zajímavou a pro Sedláčka typickou tvrdou reflexi poměrů v české společnosti, v tomto případě na poli zákulisí kinematografie.

Nejde říci, že jde o ryzí komedii a rozhodně to není drama. Ale žánry u takto do reálu zasazených snímků a s tak syrově uvěřitelnými hereckými výkony se definují jen velmi těžko. Mimochodem filmaři se zaklínají, že vše, co se ve filmu událo v souvislosti s rekordmany, je pravda.

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Největší z Čechů
INFO: Česká republika, 2010, Komedie, 96 min.
REŽIE: Robert Sedláček
HRAJÍ: Simona Babčáková, Jaroslav Plesl, Johana Švarcová, Jiří Vyorálek, Igor Bareš, Marek Taclík

REDAKTOR: Aleš Smutný

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky