Prý jsou největší. Prý jsou nejkrásnější. Tak jsme to (společně s mými dětmi a kolegy z práce) já a Katka jely minulý týden obhlédnout.

  • Norimberským trhům nelze upřít kouzlo. Přidáváme pár postřehů, jak ho hledat.

Minulý rok jsme společně navštívili vánoční trhy ve Vídni, přečtěte si naše postřehy.

Jak se tam (a zase zpátky) dostanete:

Vlaky jedou z Hlavního nádraží v Praze a cesta trvá okolo pěti hodin. Za zpáteční jízdenku zaplatíte přibližně 1 400 Kč pro dospělého a asi polovinu pro dítě. Lístky si raději zajistěte s předstihem, Norimberk je teď vyhledávanou předvánoční destinací, takže vlaky mohou být plné.

Autobusem se sem dostanete asi za tři a půl hodiny a cena bude pravděpodobně o pár stokorun příznivější než v případě vlaku.

My využili kombinaci vlak (tam) a bus (zpět), obojí od Českých drah.

Výhoda cesty autem je, že pohodlně odvezete všechny ukořistěné dobroty a nákupy, nevýhoda pak ta, že v Norimberku budete jen velmi těžko hledat místo k parkování.

Co si sbalit do batohu: Jednoznačně teplé oblečení. Domníváme se, že platí heslo "bez tlustých punčocháčů ani ránu". Na fotce vidíte návleky na ruce, které jsme Katce všichni záviděli. Svařák totiž zdaleka všechno nezachrání, určitě se neobejdete bez čepice a několika vrstev oblečení, které pak můžete podle situace přidávat a zase odebírat. Na průsvitnou "vílu" Lenku, která nám v mrazu zelenala před očima, jako by se dotkla berly Mrazilky, jsme postupně navlékli i noční košile a sukni ze sekáče původně určenou na pohyb po hotelovém pokoji.

Mimochodem, hotely. To bude nejspíš největší oříšek, pokud se rozhodnete do Norimberka cestovat se záměrem přespat. Podle oficiálního webu města jsou všechny hotely beznadějně vyprodané tři týdny dopředu před adventem (trhy byly zahájeny 30. listopadu a skončí 24. prosince). Takže volný pokoj seženete spíš se štěstím a připravte se na dražší ceny kolem 50 Euro za osobu a noc se snídaní.

Pár info o trzích:

Probíhají v historickém centru města, především na náměstí Haurmarkt v okolí kostelů Panny Marie a sv. Sebalda. Už před staletími se pro zdejší vánoční trhy ujal název "Cristkindlesmarkt" - trhy jsou zasvěceny postavě Jezulátka. Na zahajovacím ceremoniálu ho proto každoročně představuje vybraná plavovlasá dívka.

Trhy každý den začínají v 9:30 hodin (v neděli o půl hodiny později v 10:00). Stánky zavírají ve 20:00 hodin kromě pátku a soboty, kdy je večerka o dvě hodiny později v deset. Jen upozornění - nespoléhejte se na to, že jsou všude davy lidí a obchodníci tedy určitě prodejní dobu prodlouží. Všichni se řídí vyhláškou a od deseti dál máte opravdu smůlu. Dřevěných stánků s typickými červeno-bílými pruhovanými střechami je téměř 180.

Na čem si určitě zamlsáte:

Voní to tu skořicí, čokoládou, perníkovým kořením z typických norimberských perníčků a klobáskami, bez kterých si místní trh ani nedovedou představit.

Zejména tradičních perníčků je taková záplava, že shánět mezi nimi čokoládu (pro čokomila, který musel kvůli práci zůstat doma) je skoro titánský úkol. Čokoláda se totiž nastěhovala především na ovoce od jablek a hrušek přes sušené švestky až po chilli papričky (zelenina samozřejmě) - další místní typický mls.

Svařené víno i ostatní horké nápoje dostanete podobně jako na jiných evropských trzích (a nově také v Praze!) do zálohovaného hrnečku. Jestliže si ho chcete nechat na památku, stojí 2,5 Eura.

Všechno pro děti:

Náměstí Hans Sachs Platz patří dětem. Tady každoročně probíhají dětské vánoční trhy. Všechny postavičky na střechách stánků se hýbají, k dostání je samozřejmě kromě spousty pamlsků i dětský punč. Prakticky celé náměstíčko zabírá dvoupatrový historický kolotoč. Tak lákavý, že i dospělí mají potíže nenastoupit.

Tip redakce: V jednu hodinu odpoledne každý den chodí na náměstí mezi děti Anděl.

Trocha historie:

Norimberk samozřejmě zdaleka nejsou jen vánoční trhy. Jednak jde o významné historické město s mnoha památkami, a pak se nedá pominout, že se tady svět vypořádával s válečnými zločiny, které neměly obdoby. Uprostřed vánoční nádhery však stíny minulosti naštěstí blednou a zůstávají jen pěkné dojmy.

Určitě se vyšplhejte na Císařský hrad Kaiserburg, protože se zahřejete a nahoře je moc pěkný výhled i vánoční stromeček. Prohlédněte si dům Albrechta Dürera, je nově zrestaurovaný a průvodkyní je historická postava umělcovy manželky Agnes. Gotická kašna s 19 metrů vysokým sloupem zdobí náměstí od roku 1396 a kostel na snímku (st. Lawrence) se začal stavět v roce 1250!

Varování: Nejezděte sem, pokud nemáte rádi lidi! Norimberské vánoční trhy jsou velmi oblíbené, a tak si nepředstavujte, že se budete romanticky procházet mezi stánky. V některých uličkách je opravdu velmi těsno.

Redakční tip: Vyplatilo se menší dítě vodit na šátku. Ládík se ochotně držel (a čerta se staral o to, že už je mu deset a nechodí do školky), alespoň nemusel neustále řešit, kde jsou "jeho" dospělí, a mohl si trhy užít. V opravdu vypjatých okamžicích se šátku přichytil nenápadně i teenager Vlastík.

Mohlo by vás také zajímat: Vánoční trhy. 3 nejhezčí v zahraničí, kam se vyplatí jet! nebo Praktický průvodce nejkrásnějšími adventními trhy v Evropě