Prahlad Jani: 75 let nic nejedl, nepil ani nevylučoval. Podle vědců nepodvádí

Prohlédněte si všechny fotografie (5)

Představte si, že bychom nepotřebovali jídlo ani vodu. Jak by to náš život zjednodušilo! Myslíte si, že jde o fikci? Někteří lidé tvrdí, že takto fungují již celá léta, ne-li desetiletí.

„Žiju ze slunce, z božské energie, která se nazývá prána,“ prohlašuje Ind Prahlad Jani (89), jenž prý už asi 70 let nepozřel kousek jídla ani neupil vody!

Podvodník jako spousta před ním, řeknete si. Jenomže tentokrát je tomu jinak. Týdenní lékařské pozorování totiž prokázalo, že mluví pravdu. Odkud tedy bere energii pro fungování svého organismu? Jak je možné, že vůbec ještě žije? Prahlad Jani se hlásí k tzv. svatým mužům a o svém „jídelním“ rituálu říká: „Spočívá v tom, že se první hodinu hned po úsvitu a poslední před setměním zcela nahý vystavím blahodárným paprskům a bez mžiknutí oka se dívám do slunečního kotouče.“

Výzkum

Od 22. dubna do 6. května 2010 byl Jani opětovně sledován a zkoumán od Sudhirem Shahem a týmem 35 výzkumníků z indické agentury DIPAS (Defence Institute of Physiology and Allied Sciences) a dalších organizací. Ředitel DIPASu řekl, že výsledky výzkumu by mohly "významně prospět lidstvu", od "vojáků přes oběti přírodních katastrof až po kosmonauty" - všem těm, kteří musí přežít dlouhá období bez jídla, či vody. Testy proběhly ve Sterling Hospitals. Profesoři, kteří na něj dohlíželi, prohlásili, že tým byl "zaujat" Janiho jogínskými technikami, které mu umožňují kontrolovat tělesné funkce.

Tým podroboval Janiho dennímu klinickému vyšetření, krevním testům a skenům. Jani byl pod nepřetržitým dohledem buď několika kamerami nebo osobním pozorováním. Badatelé říkají, že Jani opouštěl pozorovací místnost na testy a kvůli pobytu na slunci - při tom byl neustále natáčen na kameru. Podle výzkumníků spočíval Janiho jedinnný kontakt s tekutinou v kloktání a od pátého dne pozorování občasné koupání. Toaleta v Janiho místnosti byla zapečetěná, aby se prokázalo jeho tvrzení, že nepotřebuje močit ani vylučovat stolici.

Po patnácti dnech pozorování, během kterých údajně nejedl, nepil ani nechodil na záchod, byly všechny lékařské testy vyhodnocené jako normální a výzkumníci popsali jeho zdravotní stav lepší než lidí polovičního věku. Lékaři také prohlásili, že ačkoliv množství tekutiny v Janiho močovém měchýři se měnilo a že Jani nejspíše je schopen produkovat moč v měchýři, moč nevylučoval. Na základě úrovně leptinu a ghrelinu (dva hormony související s chutí k jídlu), badatelé z DRDO předpokládají, že Jani může ukazovat extrémní formu adaptace organismu na hlad a omezení příjmu vody. DIPAS v r. 2010 prohlásil, že jsou plánované další výzkumy, jejichž předmětem bude zkoumání mechanismu vylučování metabolického odpadu z Janiho těla, získávání energie pro vyživování jeho organismu a způsob hydratace jeho těla.

Prahlad Jani

Solární potrava

Není zdaleka jediný člověk, jehož schopnost takto se „dobíjet“ šokuje veřejnost. Podobným tvrzením se proslavil i další Ind. Hira Ratan Manek prý dosáhl rekordu, když se 411 dní postil; hlad ani žízeň při tomto pokusu nepociťoval. Také tvrdí, že potravu vyměnil za sluneční meditace, jimiž získal mocnou duševní sílu z Vyššího zdroje. Tou bez problémů nahradil potřebnou energii pro své hmotné tělo. Oba slavní „hladovkáři“ jsou svorně přesvědčeni o tom, že lidé využívají pouze pět procent svého mozku, což je velká škoda.

„Právě sluneční energie je skvělá příležitost jak zbývající kapacitu aktivovat,“ dodávají. Tato teorie už dávno překročila hranice Asie. V Evropě se k ní hlásí tzv. breathariáni, kterých je několik stovek. Tvrdí, že oné schopnosti se lze naučit pomocí specifických technik.

Lidská fotosyntéza?

Vědcům se nepodařilo dokázat, že by údajně zázračné paprsky mohly nahradit potravu. S případem Prahlada Janiho si však zatím nevědí rady. Energie mu nechybí, proto se začali zaměřovat na zdroj v okolí, z něhož může pocházet: ze slunce, země, vody, rostlin, zvířat, lidí…

Z těch všech je nejmocnější právě slunce. Tak jako je růst rostlin závislý na fotosyntéze, mohlo by také u záhadného indického muže docházet k něčemu podobnému. Pokud by tomu tak bylo, stačilo by nastavit tvář a byli bychom po obědě… Ovšem skutečně si něco takového přejeme? Nebyla by škoda připravit se o jeden z největších požitků?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky