Kousek od Ostravy...

Už jste slyšeli o Šilheřovicích? Tato obec se nachází jen 15 km od města Ostravy, jednou nohou jste také v Polsku, ale většina původních obyvatel uměla kromě češtiny také výtečně německy…a proč? Vítejte v »Prajsku« – oblasti, která byla během 2. sv. války připojena k Říši.

Co vás čeká a nemine

Procházka touto klidnou obcí a zejména parkem se zámeckým komplexem je potěšením pro duši zejména v jarních a také podzimních měsících, kdy ještě není příliš zima, nicméně počasí je ještě slunečné a vybízí k výletům. Ale pozor – všude narazíte na hráče golfu, kteří do Šilheřovic rádi a často přijíždějí na trénink či turnaj.

Něco málo z historie

První zmínka o obci pochází již ze 14. století, ale zámek byl postaven v romantizujícím slohu až koncem 18. století Fridrichem Eichendorfem na místě bývalé renesanční tvrze. Zámek, který slouží jako známé hotelové učiliště a není proto přístupný veřejnosti, je však obklopen rozsáhlým anglickým parkem založeným po roce 1820 rodem Rothschildů. Park o rozloze 98 hektarů je největším parkem Severní Moravy.

Co můžeme vidět?

Již cestou k zámku budete procházet okolo hudebního pavilonu. Kromě zámku najdete v parku kašnu, z druhé strany zámku kamenný bazén se sousoším zobrazujícím podle jedněch Adama s Evou, druhá verze praví, že zobrazuje Noeho s archou, nejpravděpodobnější varianta však odkazuje k římské mytologii a bohovi moří Neptunovi.

Co si nenechte ujít

Dále je možno v parku vidět zámeckou oranžerii, založenou pro pěstování ananasovitých rostlin, Lovecký zámeček z konce 19. stol. a Mléčnici. V oranžerii dnes sídlí golfový klub, v Loveckém zámečku a Mléčnici jsou výborné restaurace nabízející možnost rezervací pro různé soukromé oslavy. Výtvarně a emocionálně působí četná jezírka a romantická zákoutí, z nichž nejznámější je asi Evelínino jezero, ke kterému se váže tajemná historie.

Jak to bylo s Evelínkou?

Tajemstvím opředený je příběh o Evelíně, dívce z rodu Rotschildů, podle které je část Šilheřovického parku s jezírkem pojmenována. Jezírko se jí totiž stalo osudným. Z nešťastné lásky se ponořila do jeho hlubin, aby se z něj už nikdy nevynořila. Rodiče pak uctili její smutnou památku pojmenováním jezírka. O obci se více dozvíte na www.silherovice.cz.