Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Písek: Na nejstarším mostě v Čechách!

Zdroj: Profimedia.cz

Seznamte své děti s malebným jihočeským městem a projděte se s nimi po nejstarším mostě v Čechách. Při hodinách dějepisu jistě tento zážitek ocení.

Město zlata a králů

Písek byl od jeho založení ve 13. století královským městem a svůj název získal díky zvláštní činnosti. Městem protéká řeka Otava, z jejíhož písku se tenkrát rýžovalo zlato. Proto se tedy město nazývá Písek. Na ochranu rýžovišť čeští králové nechali vybudovat hrad a město. V 19. století ale město dostává jinou tvář, vyrůstá zde stále více nových uliček a město je někdy turistickými příručkami nazýváno »jihočeskými Aténami«. Barevné fasády domů na náměstí, které je vyhlášeno městskou památkovou zónou, mu dodávají příjemně nostalgický charakter.

Prácheňské muzeum

Pokud právě rýžování zlata je tím, co vás na Písku překvapí a zaujme, navštivte zdejší Prácheňské muzeum. Písek kdysi ležel v kraji označovaném jako Prácheňský a jeho dějinami se zdejší expozice může pochlubit. Zpracovány jsou zde dějiny města, hradu i celého regionu od pravěku až po současnost. Část expozice, týkající se dějin hradu, je stylově umístěna v unikátním rytířském sále v dochované části gotického hradu.

Zdroj: Profimedia.cz

Když se řekne Písek

To, co se většině lidí vybaví při vyslovení názvu města, je jeho dominanta, Kamenný most. Tento nejstarší český most je téměř 111 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký. Podpírá ho 7 klenutých oblouků a sochy, jimiž byl most v 18. století ozdoben, zde stojí i dnes. Jedná se o tři barokní sochy světců - plastiky sv. Jana Nepomuckého, sv. Anny a sv. Antonína Paduánského a sousoší Kalvárie. Nelze nenavštívit tento unikátní most, když už v Písku jste, a když se po něm budete procházet, vzpomeňte třeba na povodeň, která roku 2002 zatopila celou tuto mohutnou stavbu.

Bydlete v Otavě!

Máte-li na návštěvu jižních Čech i několik dní, můžete se ubytovat v místní raritě – Hotelu Otava. Stavba stojí na místě Budějovické městské brány. Jde o jeden z nejluxusnějších hotelů jižních Čech a vystavěl ho v roce 1899 místní lékárník Dvořáček. Na jeho fasádě se nachází jedenáct sgrafit s náměty z dějin Písku podle návrhů Mikoláše Alše. Pokud jste ale skromnější a na hotely si nepotrpíte, v okolí Písku se nachází obrovské množství penzionů, ubytování v soukromí i rekreačních zařízení.

Informace na internetu

Láká vás procházka po Kamenném mostě v Písku?

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky