Paříž skýtá nepřeberné množství lákadel, ale pokud máte málo času, musíte se rozhodnout, co je pro vás nejdůležitější. Zda upřednostníte důkladnou prohlídku města, nebo se raději uchýlíte do muzeí a na vlastní oči tu spatříte díla slavných mistrů či egyptské artefakty.

  • Díky tomu, že nám v městě lásky vyšlo nádherné počasí, zvítězila procházka městem.

Seina rozděluje město na jižní a severní část a my víme, že pokud půjdeme po jejím břehu, uvidíme většinu známých památek.

Adrenalin v metru

Hned po snídani vyrážíme s přáteli na procházku. Počáteční šok z přeplněného metra vystřídá nadšení a vzrušení. Pařížské metro je jedním z nejstarších v Evropě. Obdivujeme jednotlivé stanice a jen těžko skrýváme překvapení z vlaku, který má na rozdíl od toho našeho pneumatiky.

  • Na první pohled je patrné, že je Paříž opravdu multikulturní. Žijí tu lidé všech barev a vyznání.

I tady je vidět, jak je móda pro Francouze důležitá. Vidíte tu hezky oblečené muže i dámy s upravenými vlasy, nalíčenými rty a na vysokých podpatcích. Jsou prostě po francouzsku „šik“.

Muzeum Louvre

Přijíždíme do centra, kde jsme uchváceni úzkými uličkami s rozkvetlými balkónky. Procházíme okolo výloh luxusních butiků s nejnovější módou, míjíme kavárny a restaurace. Po chvíli se před námi začíná objevovat rozsáhlý komplex budov nejslavnějšího muzea na světě. Ano, přicházíme k Louvru. Tento renesanční palác, zpřístupněný veřejnosti v roce 1795 jako pokladnice královských uměleckých sbírek, nás pohlcuje svou velkolepostí, kterou dokonale dokresluje skleněná pyramida navržená čínským architektem Ieoh Ming Pei.

Vydáváme se k malému Vítěznému oblouku stojícímu v optické ose se svým větším bratrem a pak dále přes park Jardin des Tuileries, který slouží jako jakási „předzahrádka“ Louvru. Narážíme na potulné prodavače, ale také na kavárničky, kde konečně ochutnáváme svou první pařížskou kávu a necháváme se unášet zdejší atmosférou.

Slavná Champs Elysées a Vítězný oblouk

Naše procházka pokračuje kolem egyptského Obelisku přes slavnou Avenue des Champs Elysées. Neodoláme a odbočíme ke Grand a Petit palace, klenotům secesní architektury. Jejich kopule připomínají slavnou Invalidovnu na protějším břehu. Vstupujeme také na nejpřepychovější most přes řeku Seinu. Už z dálky se třpytí zlatí okřídlení koně. Pokračujeme po Champs Elysées až k Vítěznému oblouku, který nechal postavit Napoleon roku 1806 na počest Velké armády a slavného vítězství v bitvě u Slavkova. Pohled shora si nesmíte nechat ujít, protože se zde hvězdicovitě stýká neméně než dvanáct avenuí, což opravdu stojí za to.

Romantika pod Eiffelovkou

Den se chystáme zakončit piknikem pod Eiffelovkou. Otevíráme zaslouženou láhev kvalitního francouzského vína a sedáme si na trávník pod osvětlenou věží, která začíná přesně v devět blikat. V celém parku se rozléhá nadšené volání a potlesk. Ta atmosféta je nezapomenutelně krásná.

Amélie z Montmartru na Sacré Coeur

Druhý den jsme poněkud unavení, a tak trošku zvolníme tempo. Vyrážíme na Montmartre už kvůli mé oblíbené hrdince z filmu Amélie z Montmartru. Bílá bazilika Sacré Coeur se tyčí vzhůru jako nepřehlédnutelná dominanta celého okolí. Škoda, že se uvnitř nesmí fotit. Zklamání ale vystřídá překvapení, když nás paní, která prodává lístky na věž, vítá plynulou češtinou.

  • Náš tip: Pokud si potrpíte na pohodlí nebo už máte unavené nohy, nechte se k bazilice vyvézt malou zubačkou.

Zlato a kankán

Chceme vidět Invalidovnu zblízka, a tak se metrem přesouváme právě k ní. Slunce se odráží od její obrovské zlaté kopule a nám se tají dech při pomyšlení, že pod ní se nachází hrobka Napoleona Banaparta. Ale to už spěcháme ke kotvišti lodí, které turistům nabízejí krásy Paříže ze svých palub. Stihneme jen krátké zastavení u pomníčku Lady Diany. Je večer a my se vyrážíme pobavit do slavného podniku Moulin Rouge, kde vznikl kankán.

Eiffelova věž a Notre Dame

Po probuzení následujícho dne si uvědomujeme, že jsme v Paříži poslední den. Bohužel je nesnesitelné vedro, a tak opět zpomalujeme tempo naší cesty. I přes závratě některých členů výpravy jsme odhodláni vyšplhat na Eiffelovku.

Fronta na věž je neskutečně dlouhá a za nás se řadí další a další nově příchozí. Vydržíme a odměna je velkolepá. Celá Paříž jako na dlani.

Poslední místo, které navštívíme, je katedrála Notre Dame, a tak naposledy cestujeme metrem. Fronta zde dosahuje závratné délky, takže si raději sedáme do stínu. Odtud se kocháme pohledem na Seinu a most plný malých zámečků, symbolizujících lásku dvou lidí.

Je čas se vrátit do hotelu a připravit se na odlet zpět do Prahy. Vůbec se nám nechce, protože nám Paříž dokonale učarovala! Je přesně taková, jakou si ji představujete ve svých snech.

Praktické informace na cestu

  • V Paříži se platí eurem (1 EUR = 25 Kč), které získáte v každé směnárně.
  • MHD: Říká se, že v Paříži nepůjdete déle než 200 metrů, aniž byste nepotkali stanici metra. Pokud budete mít s sebou plánek metra, bez větších problémů trefíte. Pokud ne, snadno se ve spleti 14 linek ztratíte. Připravte se také, že po návratu domů vám pražské metro bude připadat moderní a čisté. Během dopravní špičky můžeme pařížské metro zařadit mezi adrenalinové sporty, o víkendu si i sednete. Lístek vás bude stát 1,27 EUR a můžete přestupovat, jak se vám zlíbí.
  • Návštěva veřejné toalety je ve většině případů za 50 centů, ale např. toaleta pod Eiffelovou věží je zcela zdarma, což vás příjemně překvapí. Nemusíte se obávat nečistoty.
  • Obchody se suvenýry najdete na každém rohu. Magnetky na ledničky seženete za 3 EUR, hrnek s motivem Paříže je asi za 11 EUR.
  • Kavárničky mají většinou malé stolky hustě vedle sebe. Dobré cappuccino si můžete dát za 3 EUR.
  • Vstupy se průměrně pohybují kolem 10 EUR. Pokud pojedete výtahem na Eiffelovu věž až do třetího patra, zaplatíte 14 EUR. Vítězný oblouk vás bude stát 9,5 EUR. Náš tip: Krásný výhled na Paříž získáte z obchodního centra Montparnasse.
  • Pokud vám zbyde čas, navštivte Versailles a zámek Fontainebleau.