Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Oslovení, to je věda

Zdroj:

Je to vlastně jen pár let, co u nás v samoobsluze bylo oslovení mladá paní ze strany prodavače vrcholem zdvořilosti. Teď potrvá jen pár let, než se takové oslovení stane trestným. Na západě už se na tom usilovně pracuje.

Ta dvě slůvka mívala magickou moc. Pamatujete? Blahem se při nich tetelily vdavekchtivé dívky a postarší matróny zapomínaly hlídat váhu i účet.

No a vidíte – kdyby je dnes použil hokynář ve francouzském městě Cesson-Sévigné, mohl by mít obstojné nepříjemnosti. Jak si může dovolit hodnotit věk dané dámy a co je mu do jejího stavu? Fuj, to mužské šovinistické prase!

Mondyjé, to snad ne

Rozdělování žen na slečny a paní (ve starší češtině na panny a paní) bývalo praktické. Muži chtiví seznámení hned věděli, na čem jsou. Ušetřili si čas i námahu.

Lidem ve městě je to prý víceméně jedno. Michel Bihan zkrátka měl ve volebním programu prosazování rovnoprávnosti mezi muži a ženami, tak to bere z gruntu – co se dá dělat.

Se svým nápadem ale není ve Francii ojedinělý: už pět let mají pouze Madames třeba v Rennes. Většina měst zůstává u tradičních oslovení. Už brzy však možná také přehodí výhybku.

Francouzské feministické spolky jako třeba Hlídací feny (Les Chiennes de Garde) totiž z oslovování udělaly velký problém a pořádají kvůli němu hlučné demonstrace (byť ne příliš navštěvované).

K zuřivosti pak „feny“ přivádí stále častější postoj mladých žen, které berou označení slečna jako lichotivé, zatímco paní jim symbolizuje stáří.

Francouzský tisk pak vše komentuje spíš ironicky: ženy podle něj v těchto časech tíží docela jiné věci, než aby jejich dcerky byly při pozvání k zápisu do školky titulovány Madame. Jenže opravdové problémy se zdaleka tak lehce nevyřeší…

Tschüss? Na pfui

  • Vášeň, s jakou chtějí někteří lidé omezovat svobodu druhých, je jako vystřižená z předešlých staletí. V bavorském Pasově tak třeba ředitelka střední školy přísně zakázala studentům zdravit se Hallo (ahoj), Ciao (čau) a Tschüss (nashle). Jedině povolené je tradiční Grüss Gott (pozdrav pánbu) a Auf Wiedersehen (na shledanou), jinak hrozí tresty! No těpéro a těpic…
  • Vyskytnou se ale naštěstí i opačné případy. Když autor těchto řádků kdysi dělal rozhovor s vládnoucím knížetem lichtenštejnským Hansem Adamem II., hned na začátku od něj slyšel: „Neoslovujte mě prosím Seine Durchlaucht (Vaše Jasnosti), nýbrž jen pane.“ Hle – osvícený přístup!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky