Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Objevte s dětmi krásy Českého krasu!

Zdroj: Profimedia.cz

Čarokrásnou nádheru Českého krasu a Koněpruských jeskyní ocení každý, kdo má jen trochu respekt před tím, co dokáže příroda stvořit. Byli jste se tam už podívat s vašimi dětmi?

Kam vlastně jet

Nedaleko od Prahy leží přírodní skvost v podobě Českého krasu. Z kraje hlavního města cesta trvá asi půl hodinky autem, jde o vzdálenost kolem 30 km. I na kole si můžete do Českého krasu vyšlápnou a odpoledne se svými dětmi pojmout sportovně, ovšem pokud jste z Prahy. Mimopražským doporučujeme naložit do auta stan, nějaké ty spacáky a vyrazit. V okolí je pár dalších zajímavostí, které nemůžete nenavštívit, když už se ve zdejších končinách ocitnete.

Koněpruské jeskyně

V samém srdci Českého krasu leží jeho symbol – Koněpruské jeskyně. Nacházejí se nedaleko obce Koněprusy poblíž Berouna. Objeveny byly objeveny v roce 1950. Mají tři patra a na dva kilometry chodeb. V jeskyních byly nalezeny kosti pravěkého člověka a pozůstatky po penězokazecké dílně z 15. století. Jde o nejdelší známý jeskynní systém na území Čech.

Strašně stará hvězdice

Nejstarší dodnes dochovanou částí výzdoby jsou tzv. »koněpruské hvězdice«. Jsou významné nejen stářím, jedná se o milion let, ale také svým složením. Bylo zjištěno, že jsou tvořeny také opálem. Hvězdice vznikaly v období, kdy na našem území vládlo subtropické klima.

Když na koni, tak na zlatém

Zlatý kůň je jeden z nejvýše položených míst Českého krasu. Nachází se v nadmořské výšce 475,3 metrů. Je z něj proto báječný rozhled na území krasu. Uvidíte četné lomy jako Houbův lom nebo lom na Kobyle. Pozoruhodný je Zlatý kůň zejména z hlediska geologického, je vybudován z devonských vápenců, jejichž stáří se odhaduje na 400 milionů let. Jádro útesu je odkryto přímo ve stěně Císařského lomu, který je dnes součástí velkolomu Čertovy schody západ.

Nutné informace

Pokud máte domácího mazlíčka v podobě pejska, tentokrát ho budete muset nechat doma. Do jeskyní není možné vstupovat s kočárkem, i neplatící děti nahlaste na pokladně. Počítejte s tím, že trasa je poměrně fyzicky náročná a proto vhodnější spíše pro větší děti, které z toho ale budou mít opravdu úžasný zážitek. Nedoporučuje se vstup dětem do tří let. Vydejte se do Českého krasu a objevte jedny z nejzajímavějších geologických útvarů na území Čech.

Jak a za co

Pokud nemáte automobil, ke Koněpruským jeskyním jede přímý autobus z vlakového nádraží Beroun. Cena vstupného je příznivá – dospělý zaplatí 100 Kč, důchodce 80 Kč a dítě od 6 let a studenti 50 Kč. Za focení zaplatíte 30 Kč a použití videokamery vás přijde na 100 Kč. Ale pozor – od listopadu do března jsou jeskyně z bezpečnostních důvodů zavřeny.

Veškeré informace najdete na: caves.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky