Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Objevte s dětmi krásy Českého krasu!

Zdroj: Profimedia.cz

Čarokrásnou nádheru Českého krasu a Koněpruských jeskyní ocení každý, kdo má jen trochu respekt před tím, co dokáže příroda stvořit. Byli jste se tam už podívat s vašimi dětmi?

Kam vlastně jet

Nedaleko od Prahy leží přírodní skvost v podobě Českého krasu. Z kraje hlavního města cesta trvá asi půl hodinky autem, jde o vzdálenost kolem 30 km. I na kole si můžete do Českého krasu vyšlápnou a odpoledne se svými dětmi pojmout sportovně, ovšem pokud jste z Prahy. Mimopražským doporučujeme naložit do auta stan, nějaké ty spacáky a vyrazit. V okolí je pár dalších zajímavostí, které nemůžete nenavštívit, když už se ve zdejších končinách ocitnete.

Koněpruské jeskyně

V samém srdci Českého krasu leží jeho symbol – Koněpruské jeskyně. Nacházejí se nedaleko obce Koněprusy poblíž Berouna. Objeveny byly objeveny v roce 1950. Mají tři patra a na dva kilometry chodeb. V jeskyních byly nalezeny kosti pravěkého člověka a pozůstatky po penězokazecké dílně z 15. století. Jde o nejdelší známý jeskynní systém na území Čech.

Zdroj: Profimedia.cz

Strašně stará hvězdice

Nejstarší dodnes dochovanou částí výzdoby jsou tzv. »koněpruské hvězdice«. Jsou významné nejen stářím, jedná se o milion let, ale také svým složením. Bylo zjištěno, že jsou tvořeny také opálem. Hvězdice vznikaly v období, kdy na našem území vládlo subtropické klima.

Když na koni, tak na zlatém

Zlatý kůň je jeden z nejvýše položených míst Českého krasu. Nachází se v nadmořské výšce 475,3 metrů. Je z něj proto báječný rozhled na území krasu. Uvidíte četné lomy jako Houbův lom nebo lom na Kobyle. Pozoruhodný je Zlatý kůň zejména z hlediska geologického, je vybudován z devonských vápenců, jejichž stáří se odhaduje na 400 milionů let. Jádro útesu je odkryto přímo ve stěně Císařského lomu, který je dnes součástí velkolomu Čertovy schody západ.

Zdroj: Profimedia.cz

Nutné informace

Pokud máte domácího mazlíčka v podobě pejska, tentokrát ho budete muset nechat doma. Do jeskyní není možné vstupovat s kočárkem, i neplatící děti nahlaste na pokladně. Počítejte s tím, že trasa je poměrně fyzicky náročná a proto vhodnější spíše pro větší děti, které z toho ale budou mít opravdu úžasný zážitek. Nedoporučuje se vstup dětem do tří let. Vydejte se do Českého krasu a objevte jedny z nejzajímavějších geologických útvarů na území Čech.

Jak a za co

Pokud nemáte automobil, ke Koněpruským jeskyním jede přímý autobus z vlakového nádraží Beroun. Cena vstupného je příznivá – dospělý zaplatí 100 Kč, důchodce 80 Kč a dítě od 6 let a studenti 50 Kč. Za focení zaplatíte 30 Kč a použití videokamery vás přijde na 100 Kč. Ale pozor – od listopadu do března jsou jeskyně z bezpečnostních důvodů zavřeny.

Veškeré informace najdete na: caves.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky