Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

O víkendu se mění čas. Jak změnu zvládnout?

Zdroj:

Dvakrát do roka bere náš osud „do svých hodinových ručiček“ změna času. O víkendu nás opět čeká posun o hodinu vpřed. Jak to zvládnout bez problémů?

Kalendář ukazoval rok 1784, když americký státník a přírodovědec Benjamin Franklin, tehdy působící ve Francii, vzal do ruky pero, aby napsal návrh do redakce pařížských novin: lidé by měli vstávat i chodit spát dřív, aby lépe využili denní světlo! Tenkrát se možnosti posunout hodinové ručičky nikdo nechopil, i když s touto objevnou myšlenkou přišla tak autoritativní osobnost.

Nápad musel čekat víc než 100 let, nicméně v roce 1916 byl letní čas do života uveden. Jako první začali o hodinu dříve vstávat Švédové, po nich Němci, obyvatelé Rakouska-Uherska a Britové. Nicméně nebylo to na dlouhou dobu.

Jak přežít změnu času

  • Na víkend, kdy se čas mění, si neplánujte žádné náročné činnosti, a pokud je to možné, vyhněte se cestování, abyste nebyli vystaveni zbytečnému stresu.

  • V neděli jděte spát podle svých biologických hodin, ne podle nového času.

  • Ještě v následujícím týdnu poslechněte své tělo, a pocítíte-li únavu, nebraňte se odpočinku. Klidně si dopřejte krátký spánek rovněž v odpoledních hodinách – organismus tak postupně a bez zbytečného napětí přivykne novému rytmu.

  • Zaměřte se na organizaci svých povinností tak, abyste ihned po změně času mohli denně spát tolik hodin, na kolik jste zvyklí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky