Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nesvatbov

Dokument o tom, že být nezadaný třicátník na malé slovenské vesnici není nic jednoduchého, zvláště když vám dělá starostu panovačný generál ve výslužbě.

Erika Hníková si udělala dokumentaristické jméno hlavně ve skvělých Ženách pro měny a tři roky vytvářený dokument Nesvatbov o jedné specifické slovenské vesničce se svérázným starostou mohl být jejím dalším trumfem. Potenciál téma rozhodně mělo.Zkoumaná ves Zemplínske Hámre vykazuje výrazný sociální jev – je zde mnoho třicátníků a čtyřicátníků, kteří nemají spořádané manželství a vzhledem k jejich způsobu života to ani nechtějí měnit.

Zdroj: Kdo to ale měnit chce, je místní starosta, bývalý důstojník, který dělá vše proto, aby dal co nejvíce nespárovaných občanů dohromady, de facto i proti jejich vůli, protože on ví, co je pro ně nejlepší. Bohužel, právě postava starosty je hlavním a dá se říci jediným tahounem snímku. Je absurdní a přesto zcela uvěřitelná ve svých megalomanských plánech na osazování Země novými občánky Hamrů. Jenže zbytek aktérů je jen sledem málomluvných tváří. Těch několik vybraných „nezavrabčených“ vesničanů od první minuty vcelku jasně naznačuje, proč jsou sami a nemalá část z nich ani není příliš kamerou nadšena nebo se alespoň stydí. Chybí jakákoliv hlubší analýza, jakýkoliv profesionální komentář ze strany odborníka, Hníková pouze sleduje sociální tápání jedinců, kteří prostě ve společnosti zastávají nestandardní roli. Je to současný trend českého dokumentu, ale zrovna v případě sociálních témat je to hříšné promrhání potenciálu. Technicky je kamera skvělá, Hníková se snaží z aktérů vydolovat „něco“, ale zajímavý je bohužel jen starosta. U zbytku se divák cítí spíše nepatřičně voyeursky a vlezle. I pro onen ostych a nedostatečnou analýzu sociální situace jednotlivých „hrdinů“ je Nesvatbov jen lehce úsměvnou hříčkou, která vlastně k samotnému tématu nic neříká a působí tak trochu samoúčelně. Není špatný, ale jeho slabší pasáže, a těch je nemálo, jej srážejí do hladin průměru.
 

Aleš Smutný


Info: Česká republika, 2010, Dokumentární, 72 min
Režie: Erika Hníková
Scénář: Erika Hníková

HODNOCENÍ: 2/5

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky