Z Bílé věže Pražského hradu se nese tiché úpění. To Florián Griespek z Griespachu zažívá nejčernější chvíle v životě. Píše se rok 1547, čeští stavové se bouří proti habsburské nadvládě a Griespeka – nenáviděného pohůnka krále Ferdinanda I. – právě svrhli z hradních komnat do vězení. Jenže vzpoura netrvá dlouho. Stavové budou poraženi a Griesperk osvobozen. Ještě, že tak. Bez něj by totiž Nelahozeves byla jen bezvýznamnou vesnicí…

Do šatlavy s tebou, královský slouho!

Florián Griespek z Griespachu, bavorský rodák, byl zvláštní muž. Na šlechtice byl chudý jako myš a jediné, s čím se mohl na dvoře vytahovat, bylo vzdělání. A právě znalosti ho nakonec dovedly na vrchol. Postupně se stal z osobního sekretáře krále Ferdinanda I. jeho nejlepším finančníkem. O královskou pokladnici se staral tak, že ho čeští stavové nemohli ani cítit – přísně dodržoval panovníkova nařízení a šlechtice nutil platit daně. Když se stavové v roce 1547 proti Habsburkům vzbouřili, chtěli zúčtovat také s nenáviděným Griespekem, a tak ho vsadili do vězení. Už v létě však bylo povstání potlačeno, Florián se opět chopil pravomocí a při konfiskacích si už k tak dost velkému jmění přihrabal další zlato a pozemky.

Zvenku nedobytný, zevnitř útulný

Zkonfiskované zlato vnuklo Griespekovi plán na stavbu honosného sídla. Kolem roku 1553 zakoupil vesnici Nelahozeves ve středních Čechách, zhruba 30 kilometrů severně od Prahy a zahájil tady velkolepou výstavbu. Na ostrohu nad Vlavou nechal vystavět monumentální skvost – čtvercový zámek s mohutnými rohovými bastiony. Díky nim rodové sídlo připomíná nedobytnou pevnost. Nedejte se zmýlit, interiéry nejsou syrové, studené a strohé, ale útulné a přepychové.

Majetek Lobkowiczů

Zámek v Nelahozevsi zažil během své existence celou řadu nemilých příhod. Nejdříve zemřel hlavní stavitel, takže výstavba musela být přerušena a pokračovala až za Blažeje Griespeka a jeho ženy. Tato dvojice panství zadlužila a zámek nestačila dokončit. Krásnou stavbu pak koupili Lobkowiczové. Za jejich éry byl zámek několikrát vypleněn vojsky a byl v něm zřízen vojenský lazaret. V majetku Lobkowiczů je zámek i dnes, protože po více než půl století komunistické správy, byl v roce 1992 v restituci navrácen Martinovi Lobkowiczovi, synovi posledního majitele.

Zámek si získá sympatie

Zámek v Nelahozevsi upoutá vaše oči už zdálky. Pyšně jako páv se shlíží ve Vltavě. Stačí se postavit před hlavní bránu, aby si Nelahozeves získala vaše sympatie. Po širokém kamenném mostě zdoláte bývalý vodní příkop, projdete zámeckou bránou a ocitnete se na rozlehlém čtvercovém nádvoří s arkádami. Po třech stranách jsou zámecká křídla, místo toho čtvrtého je vysoká zeď. Okna v ní vedou na zahradu.

Turisty zve Rytířský sál

Prohlídka zámku je možná ve dvou okruzích. Během nich uvidíte také zajímavý Rytířský sál s kamenným krbem a cennou nástropní malbou. V zámeckých komnatách je starobylé vybavení, které používali staří Lobkowiczové zde i na zámku v Roudnici nad Labem, kde mají své hlavní sídlo. Na stolech je staré nádobí, v prosklených vitrínách středověké relikviáře a jiné církevní předměty, na zdech visí historické hudební nástroje. Zdaleka nejcennější je však sbírka obrazů, kterých je tady nainstalováno několik set. Zámecká správa pečuje o díla takových mistrů, jakými byli například Velázquez a Rubens. ¨

Nezapomeňte na Dvořáka

Ctitelé Rusalky by asi protestovali, kdybychom nezmínili slavného skladatele Antonína Dvořáka. Ten se totiž v Nelahozevsi narodil, a to v domě čp. 12. Možná, že pohled na krásnou zámeckou stavbu, inspiroval umělce k napsání některých děl. Buď jak buď, dnes je v autorově domku památník a na náměstí stojí jeho socha. Pokud budete v Nelahozevsi, nezapomeňte je navštívit.

Kafe.cz radí:

Jak na zámek?

Zámek Nelahozeves se nachází asi 30 km severně od Prahy. Pokud se vydáte autem, jeďte po silnici R8 a poté po D8, ze které sjeďte u Úžic a dále pokračujte podle dopravního značení. Parkoviště je jen pár metrů od zámku a je zdarma. Můžete se také projet vlakem, a to krásnou cestou podél Vltavy. V tom případě se musíte dopravit do Kralup nad Vltavou, kde na vlak do Nelahozevsi přestoupíte. Vydat se můžete i pěšky, tzv. Dvořákovou stezkou. Od jara do podzimu si pak můžete udělat příjemný výlet na kole.

Informace na internetu:

  • www.zamek-nelahozeves.cz