Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nejšílenější pomníky světa: Oslavují klystýr, lejno i kvasinku

<p>Pomník klystýru v ruských lázních Mašuk Akvaterm</p>

Pomník klystýru v ruských lázních Mašuk Akvaterm

Zdroj:

V Plzni loni odhalili pomník bigbítu a šest let tu už mají i osmimetrovou sochu skejťáka. Přijde vám to ujeté? Roztodivné pomníky najdete všude ve světě.

Památníky obvykle připomínají významné události historie, výjimečné činy, hrdiny, velikány lidského ducha, dobyvatele, zakladatele, symboly náboženství, vojevůdce, oběti válek a katastrof.

Zkrátka vše, co si zaslouží trvalé zvěčnění. Ale vztyčují a stavějí se i nejrůznější podivnosti. Někdy zásluhou mecenášů, nabubřelých mocipánů, recesistů a fanoušků, jindy jako výsledek touhy po zviditelnění.

Čtyři metry vysoký a tunu vážící dřevěný pomník Jožina z bažin, kterého proslavila písnička Ivana Mládka, stojí ve Vizovicích. Monument odhalený loni v létě je dílo uměleckého řezbáře Cyrila Kocúrka ze slovenského Kežmarku.

V lomech nedaleko Lipnice nad Sázavou v žulové skále naslouchá tři metry vysoké Bretschneiderovo ucho - součást Národního památníku odposlechu, který s nadsázkou představuje způsoby monitorování lidské činnosti a šmírování soukromí. Vytesali ho mladí kameníci v roce 2005 pod vedením havlíčkobrodského výtvarníka Radomíra Dvořáka.

Vinaři v Hustopečích na Břeclavsku postavili památník kvasince vinné - znázorňuje asi 70 000x zvětšenou buňku kvasinky ve fázi dělení. Co je na ní tak výjimečné? Jí přece vděčíme za vznik vína! Kvasince věnovali pomníček i vinaři z Bořetic.

Na Českomoravské vysočině na kopci nad obcí Koníkov u Jimramova má pomník 17 broučků Jana Karafiáta. Vznikl před dvěma lety a zasloužil se o něj brněnský První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek.

Španělsko má řadu pomníků Dona Quijota, Velká Británie zase Sherlocka Holmese, ale v Česku se kamenné pocty moc literárních postav nedočkalo. Výjimka je babička Boženy Němcové. Nemáme dokonce ani pomník Švejka.

Ten přitom stojí na Slovensku v Humenném, v Polsku v Přemyšli a Sanoku, na Ukrajině ve Lvově a dvoumetrový bronzový monument zdobí Balkánské náměstí v Petrohradě. Je to docela pikantní - Švejk je asi první, i když fiktivní Čech, který má v Rusku pomník…

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Na podzim za dobrým vínem do Mikulova

Na podzim za dobrým vínem do Mikulova

Město Mikulov se rozkládá v jihomoravském kraji a je známé především svojí vinařskou historií (pěstování vinné révy sem přinesli již staří Římané).…

Akční letáky