Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nejlepší vánoční filmy, které si nenechte ujít ani letos!

Nejlepší vánoční filmy, které si nenechte ujít ani letos!
Nejlepší vánoční filmy, které si nenechte ujít ani letos!
Zdroj: archiv snímků
Prohlédněte si všechny fotografie (21)

Od vánočních filmů nečekáme překvapení, novost zápletek a nečekané zvraty. Právě naopak: dělají nám radost tím, že jsou každý rok stejné. Připomeňme si ty, které milujeme nejvíc.

Anděl páně I. i II.

Natočit originální českou pohádku je v posledních letech čím dál obtížnější. Režiséru Jiřímu Strachovi a scenáristce Lucii Konášové se to přesto povedlo – i když se velmi volně inspirovali příběhem z pohádek Boženy Němcové. Příběhu hříšného anděla Petronela nechybí humor, nadhled a hvězdné herecké obsazení v čele s Ivanem Trojanem. Dospělí se navíc pobaví hravými náboženskými narážkami – jako například, když Jiří Bartoška v roli Boha utrousí: „Panebože, co to tady děláte?“ A Klára Issová jako Panenka Marie mu opáčí: „Trochu zbytečná otázka, když jsi vševědoucí, ne? A neber svoje jméno nadarmo!“ 

Anděl páně Anděl páně Zdroj: archiv snímků

Pelíšky

Tvůrčí duo Jana Hřebejka a Petra Jarchovského miluje rodinné rituály. A štědrovečerní rituály patří samozřejmě k těm nejvděčnějším. Právě o Vánocích rozehráli nejzdařilejší scény svého filmu, v němž se střetávají české vánoční tradice s neotesanými manýry komunistických budovatelů. A právě z tohoto střetu povstaly dnes již zlidovělé hlášky jako „Komu tím prospějete?“ nebo „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ 

Vánoce Vánoce Zdroj: archiv snímků

Tři oříšky pro Popelku

Česká vánoční klasika nejklasičtější. „Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane.“ Každý, kdo nestrávil posledních sedmatřicet let na Marsu, má odpověď na tuto hádanku zakódovanou v hlubinách šedé kůry mozkové. Tři oříšky pro Popelku patří k našim Vánocům tak jako kapr a vanilkové rohlíčky. I když – navzdory tomu, že Popelka s princem spolu cválají po zasněžených pláních – se v pohádce samotné Vánoce neobjevují. 

Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku Zdroj: archiv snímků

Zázrak v New Yorku

Film z roku 1947 je pro Američany „ta pravá“ vánoční klasika – podobně jako pro nás Tři oříšky pro Popelku. Příběh stařečka z domova důchodců, který zaujme roli Santa Clause v předvánočním průvodu a poté se snaží přesvědčit celý svět o tom, že on je opravdovým Santou, měl nicméně premiéru v parném květnu. Producent, legendární filmový magnát Darryl F. Zanuck, si totiž vzal do hlavy, že v létě prostě chodí do kina víc lidí... a tak musel být fakt, že film se odehrává o Vánocích, držen před premiérou v tajnosti. Film se dočkal mnoha divadelních a televizních adaptací, včetně filmového remaku z roku 1994 s Richardem Attenboroughem v hlavní roli. 

Zázrak v New Yorku Zázrak v New Yorku Zdroj: archiv snímků

Rolničky, kam se podíváš

Arnold Schwarzenegger coby workoholický tatínek, který na poslední chvíli shání figurku akčního Turbo-Mana, se na českých televizních obrazovkách objevuje o Vánocích s železnou pravidelností už celá léta, takže by nám hlasem Terminátora klidně mohl slíbit: „Já se vrátím!“ Film, který posbíral téměř bez výjimky negativní kritiky a Zlatou malinu za nejhorší režii, má v sobě nicméně jakési zvrhlé kouzlo. Je esencí komerčních Vánoc z obchoďáku, které tolik nesnášíme, ale tak dobře je známe! 

Rolničky, kam se podíváš Rolničky, kam se podíváš Zdroj: archiv snímků

Vánoční prázdniny

Máte-li náladu na bláznivou vánoční komedii, ve které se stane všechno nejhorší, co si o svátcích dokážete představit (a ještě mnohem víc), pak jsou Vánoční prázdniny ten pravý film pro vás. Pro sentiment tady není místo: budete se totiž smíchy válet po koberci. 

  Vánoční prázdniny Vánoční prázdniny Zdroj: archiv snímků

Vánoční skřítek

Neodolatelný komik Will Ferrell si zahrál hlavního hrdinu, který byl coby sirotek adoptován skřítky, pracujícími pro Santa Clause na severním pólu. V dospělosti – vzhledem ke svému na skřítka enormnímu vzrůstu – však musí přijmout fakt, že ve skutečnosti je člověk. Právě před Vánoci se vydává do „opravdového“ světa, aby našel svého biologického otce, který je překvapivě na seznamu „zlobivých“. 

Vánoční skřítek Vánoční skřítek Zdroj: archiv snímků

Láska nebeská

Jednu z nejkrásnějších vánočních romantických komedií režíroval Richard Curtis, který předtím napsal scénáře k takovým hitům jako Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Notting Hill. Láska nebeská, to je deset milostných příběhů plných jemného humoru a nesentimentální romantiky. A také britských hereckých hvězd od Hugha Granta, přes Emmu Thompson, Colina Firthe či Keiru Knightley až po Mr. Beana. Zkrátka dokonalý vánoční dárek převázaný velkou červenou mašlí. 

Láska nebeská Láska nebeská Zdroj: archiv snímků

Ukradené Vánoce 

Vánoce v hodně netradičním stylu vám představí filmový mág Tim Burton. Jak je jeho dobrým zvykem, míchá dohromady pohádkovou a hororovou atmosféru. V jeho loutkovém filmu totiž uvidíte Vánoce, jak si je představují příšery, duchové, upíři, vlkodlaci a čarodějnice z městečka Halloween. Je snad výsledek trochu morbidní? Možná. Okouzlující? Rozhodně. 

Ukradené Vánoce Ukradené Vánoce Zdroj: archiv snímků

Sám doma

Ve filmu, který letos slaví už třiadvacet let od premiéry, zazářil tehdy desetiletý (a na svůj věk dost mrňavý) Macaulay Culkin. Chlapečkovi, který se tenkrát ztratil rodičům na cestě do Paříže, je teď třicet, je rozvedený, účinkuje v různých pochybných reality show a před pár lety byl zatčen za držení marihuany... 

Sám doma Sám doma Zdroj: archiv snímků

Grinch

Jedním z nejbizarnějších vánočních hrdinů je ohyzdný zelený chlupatý tvor s napuchlým obličejem v podání Jima Carreyho, k nepoznání změněného počítačovými triky. Misantropický Grinch nenávidí své spoluobčany z městečka Kdosice tak mocně, že se rozhodne ukrást jim Vánoce... 

Grinch Grinch Zdroj: archiv snímků

Polární expres

Velkofilm o chlapci, který v tajuplném parním rychlovlaku putuje na severní pól za Santa Clausem, byl natočen ve své době průkopnickou metodou „performance capture“: výkony živých herců byly zaznamenány na kameru a potom přeneseny do stylizovaného světa počítačové animace. Výsledkem je podívaná, ze které budou (především dětem) oči přecházet. 

Vánoční express Vánoční express Zdroj: archiv snímků

Mrazík

Kdysi neodmyslitelná součást vánočního televizního programu, dnes spíše silvestrovská záležitost, která působí tak trochu jako natočená pod vlivem halucinogenních drog. Jak jinak si vysvětlit takového „dědečka hříbečka“ a jeho průpovídku „Ivánku, cink“?! Nebo Nastěnku zalévající suchý pařez? Případně absurdní scénu, známou díky hlášce „Teplo, dědečku, teplo“?! Přesto tento „seriál“, kdy jde každý rok jeden díl (stejný) znova a znova, s nostalgií uvítáme. 

Mrazík Mrazík Zdroj: archiv snímků

S čerty nejsou žerty

Kdo by neznal příběh o chamtivé maceše, Petrovi, Adélce a Angelině a Jankovi z pekla? Pohádku S čerty nejsou žerty natočil geniální Hynek Bočan podle knižní předlohy Boženy Němcové. Filmová hudba i úžasné nesmrtelné hlášky berou za srdce diváky už 32 let!

Zdroj: archiv snímků

 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky