Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nahlédněte do zákulisí výroby slavných klavírů

Zdroj:

Ladné boky, úžasný hlas, elegance, esprit v těle… Miluje profesionální doteky šikovných prstů. Přátelí se s klasikou, jazzem, ale i pop-music. A vše zvládá! Klavír!

Stojí v přijímacím salonku firmy Petrof, má stříbrně lesklé kovové komponenty, ozdoby ze speciální novozélandské perleti PAUA, moderní design, na povrchu vysoce lesklý lak a stojí 2 775 000 Kč. Jmenuje se Sabina. Jak vlastně vzniká klavír?

Základ? Smrk!

Na jedné straně největší evropské továrny na klavíry jménem Petrof v Hradci Králové voní suché dřevo, na druhé znějí tóny Smetanovy Vltavy a Chopinových Nokturn. Ale postupně.

Výroba běžného klavíru ze všech jeho 7 000 součástek trvá tak osm měsíců, nic nelze uspěchat. Akt začíná v hale, kam se přiváží suché dřevo. Zde se vyrábějí základní dřevěné komponenty, kostry nástrojů, rezonanční desky, křídlové dílce…

Na kobylky a ladicí kolíky máčené v kalafuně se za moment natáhnou struny, které se dále několikrát ladí. Taky se umístí černo-bílá klávesnice, dusítka, oplstěná kladívka s habrovým jádrem.

Dlužno dodat, že klopny na klávesy, nohy klavíru, lyry pro pedály a nutné součásti artefaktu vznikají souběžně v truhlárně a jsou opracovány i dekorativně povrchově ozdobovány řezbami. Dosazují se v podstatě, až když je hotová „hlavní vnitřní chirurgie“ klavíru.

A informace pro fajnšmekry: ty zdejší mají přední i zadní alikvóty, které k základním tónům přiznívají vyššími harmonickými frekvencemi.

Petrof nabízí různé povrchy klavírů, jako jsou ořech, mahagon aj. „Nejžádanější barva je stále černá ve vysokém lesku. Bílá je oblíbená hlavně u takzvaných slohových klavírů.

Ty putují víc do Francie a Ruska,“ říká Martin Kobza a dodává, že hmotnost krásného výrobku činí v průměru 310 kg a cena je kolem 350 000 Kč.

A vzpomínka? V minulém režimu tu jakýsi soudruh objednával klavír rudý… Toť ve zkratce vše. Ta alchymistická cesta končící nádhernými tóny se těžko popisuje. Obzvlášť když nejste Malásek…

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky