Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Na vlastní kůži: Výlet do jarní Paříže

Paříž - Město, v němž si každý najde to své
Paříž - Město, v němž si každý najde to své
Zdroj: Tomáš Bačík
Prohlédněte si všechny fotografie (13)

Produktová manažerka on-line oddělení Lucka vyrazila s manželem do Paříže. Přečtěte si její reportáž a tipy, jak si na jaře hlavní město Francie užít plnými doušky.

Diskutujte: Máte v souvislosti s Paříží také nějaké zajímavé tipy a postřehy?

Když jsme se s manželem rozhodovali, kam vyrazíme na líbánky, nelákala nás dovolená u moře, ale spíše zážitky. Nakonec jsme si vybrali Paříž. Pro mě, která jsem tam už dvakrát byla, to byl návrat k nádherným vzpomínkám. Pro manžela, který ještě město nad Seinou nenavštívil, zase velká výzva v podobě závratného množství muzeí a galerií.

Ani jeden nejsme zastánci výletů ve skupinách s průvodcem, takže jsme rozhodli si vše (tedy cestu i ubytování) zařizovat sami. Dost mě totiž odradila minulá návštěva Paříže, kdy jsme se zájezdem na všechno měli minimum času a průvodkyně nás vláčela ulicemi závratnou rychlostí, abychom všechno stihli.

Otázka, jestli letět, nebo jet autobusem, se vyřešila poměrně rychle. Nesehnali jsme levnou letenku, a tak naše volba padla na agenturu Student Agency, u níž zpáteční jízdenka pro jednoho vyjde na 2 850 korun.

  • Cesta autobusem trvá s několika desetiminutovými přestávkami 14 hodin a protože se většinou jezdí přes noc, kdy člověka jízda „uklimbá“ do spánku, tak to není zase taková hrůza, jak se může zdát.

Hotel jsme si našli a rezervovali přes stránky www.booking.com, kde nám s jeho výběrem velmi pomohla doporučení jiných cestovatelů. Po menším hledání, kdy jsme poměrně přesně věděli, co chceme, tedy menší hotel někde u centra, ale v klidné ulici, jsme objevili překrásný a cenově dostupný Hotel du Moulin ve čtvrti Montmartre - www.hotelmoulin.com. Ohledně ubytování mohu jen doporučit vybrat si hotel v málo frekventované ulici, protože opravdu platí rčení, že Paříž nikdy nespí, a vy byste se tak s okny do rušné ulice nevyspali s ní.

Tip Kafe.cz

Inspiraci, co bychom mohli za těch naplánovaných pět dní navštívit, jsme čerpali ze stránek www.paristep.com a http://pariz-pro-pokrocile.blog.cz, od kamarádů a rovněž ze zakoupeného průvodce.

Do Paříže jsme dorazili plni očekávání a rovněž vybaveni cennými informacemi například o cestování místní dopravou. Nejvíc jsme toho s manželem najezdili metrem, které má hned třináct linek. Nemusíte se ale bát, že byste se v jeho spleti ztratili, orientace je v něm poměrně snadná a přehledná, protože skoro na každém rohu narazíte na plánek s informací, kde jste. Pro cestu do cíle tak stačí vědět, kterým směrem (na kterou koncovou zastávku) se vydat. Na stránkách www.ratp.fr jsme zjistili, že se nám více než několikadenní jízdenky vyplatí koupit najednou deset jízdenek za dvanáct euro sedmdesát centů (jedna jinak stojí euro sedmdesát centů). Nakonec jsme je za celou dobu kupovali třikrát. Mimochodem velkou výhodou jsou místní automaty na lístky, které (na rozdíl od našich) berou i bankovky (pěti, deseti a dvaceti euro).

Po příjezdu na zastávku Blanche a nalezení hotelu proběhlo naše ubytování bez sebemenšího problému, milý recepční s námi počítal. Dostali jsme útulný pokojík s pohledem do tichého dvora, v němž korejští majitelé udělali květinovou zahradu s posezením po hosty. Ohledně velikosti pokoje počítejte s tím, že bude menší, než jste zvyklí odjinud, ale to už k Paříži (proslulé nejdražšími byty v celé Evropě) patří.
Hned potom pro nás začal ten nádherný kolotoč výstupů na všechny známé i méně známé věže a katedrály, návštěv naplánovaných muzeí a procházek kolem Seiny a kanálu svatého Martina. Našli jsme si čas i na nalezení nejstaršího stromu a nejmenšího domu v Paříži a samozřejmě také na příjemné posezení nad sklenkou vína ve všudypřítomných malých kavárnách.

  • Ceny vstupů na památky se pohybují plus mínus okolo 10 eur, my jsme rádi využívali různé kombinace slev při vstupu do více muzeí, i proto, že pokud máte vstupenku předem, tak nemusíte čekat v děsivě se linoucí dlouhé frontě před nimi.

Jídlo je nepoměrně dražší než v Česku. Klasickou francouzskou snídani (káva, džus, bageta a croissant) pořídíte se štěstím od 6 eur. My jsme na ni s oblibou chodili do Cafe Qui Parle - www.lecafequiparle.com, kde k ní podávali i výtečnou domácí marmeládu z banánů flambovaných na ovocné pálence. U obědů a večeří počítejte s cenami od 11 eur za jídlo (samozřejmě pokud nevyrazíte do nějakého rychlého občerstvení, kde se ceny pohybují kolem šesti eur za menu). Typická bageta vás v patisserii vyjde na jedno euro, ta plněná šunkou a sýrem pak čtyři eura, slaný quiche (kiš) pořídíte za tři eura, kávu pak za dvě eura padesát centů, za dvojku vína dáte čtyři eura a za litrovou lahvinku okolo sedmnácti eur.

  • Pro nakupování jídla doporučuji najít si v okolí vašeho ubytování nějaký supermarket, menší obchůdky jsou totiž opravdu o hodně dražší.

Místní na nás byli většinou moc milí, možná i proto, že jsme se snažili spíše než anglicky mluvit francouzsky, a Francouzi si této snahy vážně cení. Těch pět dní nám možná i proto uběhlo strašně rychle a když jsme se vraceli zpátky, oba jsme se shodli, že se do Paříže musíme vrátit. Ona za to rozhodně stojí.

((bean:1:88))

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU