Diskutujte: Byli jste už v Holandsku podívat se na některé ze slavných výstav květin?

Taková výstava se pořádá pouze jednou za deset let, takže uznejte, že jsme na ní nemohly chybět. Zvlášť proto, že se tentokrát koná právě ve Venlo, které je od hranic s Německem coby kamenem dohodil. Světová zahradnická výstava je totiž putovní a pokaždé ji hostí jiný lán Holandska.
A když píšu „lán“, myslím to dost vážně – areál, který vznikl speciálně pro Floriade 2012, má rozlohu 64 hektarů, což je pro lepší představu v přepočtu 130 fotbalových hřišť. Expozic tu najdete přes stovku, proto je opravdu na místě vyčlenit si k prohlídce celý jeden den. Ostatně tuzemské cestovní kanceláře s takovým programem počítají.

Rovnou vám doporučujeme u kasy zakoupit vstupenku s lanovkou (ceny vstupenek v boxu níže), protože jednak se vám díky ní otevře úchvatný pohled na celý areál, alespoň na chvíli si v ní odpočinete a také vám pomůže v lepší orientaci, přestože mapky dostanete zdarma na každém rohu a celý areál, rozdělený do několika tématických zón, je vzorně značený.

Motto výstavy shrnuje slogan: „Staňte se součástí divadla přírody a zlepšete si kvalitu svého života“, kdo čeká výhradně lány tulipánů, mohl by být dokonce trochu zklamaný – pochopitelně už odkvetly všechny z 1,8 milionu vysázených cibulovin. Zbytečně. Jednak je všude pořád zajímavých a nádherných rostlin spousta a pak… Stačí mít oči dokořán, abyste se o světě kolem sebe dozvěděli spoustu novinek.

Moje Tři TOP zážitky:

Od Jany:

 • Pavilon „Rabo Earthwalk“ mě zasáhl přímo do hloubky srdce. Přitom to zkraje tak nevypadalo. Podivný válec s půlkou obří zeměkoule uprostřed, do kterého vpouští pořadatelé návštěvníky přibližně po šedesáti. Trochu jsme žertovaly, kam ti lidé asi „padají“, ale pak jsme se nestačily divit. V kulatém prostoru, s prosklenou podlahou pod nohama a za zvuků podmanivé hudby se díky počítačové animaci přiblížíte k zeměkouli z atmosféry a pak sledujete její krásy přibližně stejně, jako byste stoupali a zase klesali v malém letadle. Nad městy, hejny ptáků, světly zářícím pobřežím… Fantastické!
Zdroj: Youtube

 • Myslím, že jsem notnou chvíli nezavřela pusu údivem. Po cestě se k nám blížilo „cosi“, co vám stěží můžu popsat – a vyfotit to nikdo z naší výpravy v úžasu vůbec nestihnul. Areálem postupoval divný vůz se zapřaženými ženštinami, které vypadaly, jako by na sebe každá převrhla kýbl špaget. Průběžně se vrhaly k zemi, svíjely a sténaly. Kdyby jedna z nich na kozlíku nevřeštěla: „Aparagus! Asparágus!“, jen stěží by komukoliv došlo, že jde o svéráznou propagaci sezony v Holandsku tak oblíbeného chřestu.
  • Háčkuji, a tak mi byl tenhle strom v kabátku nesmírně sympatický.

  Od Katky:

  • Španělský pavilon, první, který jsme tu vůbec navštívili, mě na první pohled dostal moderní budovou, jakoby poskládanou z pastelek. Uvnitř se skrývaly všechny poklady této přímořské země, třeba olivy, víno, olej či rajčata, to všechno ukryté ve skříňkách a zásuvkách, které vám zvědavost prostě nedovolila neotevřít!
  • Pokud milujete květiny do té míry, že v extázi prožíváte i nákup petrklíčů v Hornbachu, připravte se, že v obřím skleněném pavilonu Villa Flora to s vámi možná sekne. Je to totiž boží nádhera! Představte si lány orchideí, lilií, frézií a amarylisů, vzrostlé palmy, exotické kaktusy či pugéty tak nádherné, že dostat (od muže) jeden jediný takový v životě, zemřela byste šťastná.
  • Své zastoupení na Floridě má i Česká republika, a to formou dřevěné skulptury sochaře Václava Fialy pod názvem Kaple v srdci Evropy. Stavba nese prý poslání o smíření jednotlivce s přírodou a dostala se sem díky nadšení lidí z asociace Souznění, což je jistě záslužné. Jana tedy (možná z úcty k vlasti) rázně okřikla děti, že tohle fakt není prolézačka.

  Moje Tři tipy na cestu:

  Od Jany:

  1. Pokud je to jen trochu možné, požádejte s předstihem v cestovní kanceláři, že si nepřejete sedět na zadních pěti místech v autobusu. Ať se tam rozláme na nesklopitelných sedačkách bez možnosti pořádně se opřít někdo jiný
  2. Když zapijete po celém dni štrachání na Floriádě půlku kinedrylu pivem dvanáctkou, určitě cestou zpátky v autobusu usnete?
  3. Vezměte si do batůžku náhradní oblečení pro děti. V areálu je spousta vodních ploch, do kterých se dá zafičet (předvedl nám to v praxi můj mladší syn Ládík), nebo se jinak namočit – například v úchvatném pavilonu Aqua, který nesmíte minout.

  Od Katky:

  1. Trávit dvě noci v autobuse je drsné (pokud vám tedy není míň než šest). Chmurnou situaci trochu zlepšíte, když si do batůžku přibalíte nafukovací polštářek + deku. Polštářek lze během cesty strčit za krk, pod bolavá záda i zdřevěnělý zadek a z deky si mezi sedadly postavíte s grácií zálesáka super stan.
  2. Pokud neusilujete o to, aby vás spolucestující z autobusu nenáviděli, nekupujte rodině darem holandské sýry.
  3. Na Floriadu si s sebou vezměte buď dostatek eur, bohatého přítele, nebo hodně velkou svačinu :-)

  Tip Kafe.cz: pusťte si následující květinové video a nechte oči přecházet

  Zdroj: Youtube

  Praktické informace:

  • Oficiální stránky výstavy naleznete na www.floriade.com
  • Výstava je otevřena denně od 10:00 hodin ráno do 20:00, v pátky a soboty nově až do 23:00 hodin především kvůli kulturnímu programu.
  • Vstupné je 25 EUR pro dospělého a 12,50 EUR pro děti – bez lanovky. Společně s lanovkou 30 EUR dospělý a děti 15 EUR (opravdu doporučujeme), skupiny dostanou slevu.
  • Toalety jsou vzorně čisté a zdarma.
  • Slušné a chutné jídlo pořídíte v areálu na několika místech, je však poměrně drahé. Pitnou vodu si lze různě načepovat.
  • K půjčení jsou invalidní vozíky i dětské kočárky.
  • Příliš nás neoslnily suvenýry – například pohlednice nestály za nic. Místo pohledu přímo z Floriády prodejci poněkud nelogicky nabízejí například obrázky Amsterodamu. Počítejte tedy s tím, že nejcennější suvenýry si odnesete v hlavě a fotoaparátu (fotit se smí bez poplatku naprosto všude).