Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Na slunce jedině s elegancí!

Zdroj:

Rozkošně jemný krajkový, jaký nosily dámy jako ochranu proti slunci při sobě, časem vystřídal statický látkový gigant stojící u stolků zahradní restaurace. Takový je ve zkratce vývoj slunečníků.

Pevná látka, hedvábí, listy palem, malovaný papír, rákos… To ještě zdaleka nejsou všechny matérie, z nichž se vyráběly a vyrábějí slunečníky.

O slunečníku jsou podle řady vykladačů bible zmínky údajně již v této knize knih. Každopádně první ochranné „deštníky“ proti slunci se objevily před 4 000 lety v Asýrii, Egyptě, Řecku a Číně. Ty čínské byly kulaté.

Všimli jste si, kdo v našich podmínkách slunečníky nejvíc využívá? Přece mrňata na kočárcích! A pak také japonští turisté. Ovšem ti občas vytáhnou i deštník, což je esteticky trochu mimo, protože výsadou klasických slunečníků byla zdobnost, lehká a světlá barevnost, jemné tvary, vrstvení látek, sem tam krajka…

A pochopitelně i hezky tvarovaná rukojeť. Prostě slunečníky měly úroveň! Tak jako svého času vějíře nebo klobouky. A že se tak ptám: máte vůbec slunečník?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky